В средата на този месец приключи поредният археологически сезон на средновековната крепост Хоталич. А той бе изключително благодатен за археолозите, натъкнали се на уникални и богати находки, довели до нови знания за жителите на крепостта, техния бит и начин на живот, но и за историята на България отпреди векове.
Тази година продължиха разкопките на некропола, гробището от средата на ХІІІ в., започнати през 2016-та. В работата активно участваха шестима британски студенти по история и археология от университетите в Глазгоу, Шефилд, Борнмут и колежа в Кендал. Престоят им в Севлиево бе по програма „Еразъм“ и е плод на съвместната работа между Историческия музей в Севлиево и сдружение "Деветашко плато".
Едно от големите открития на сезона е пищно погребение на млада жена, несрещано от 80-те години насам. "Археологическо чудо" нарече откритието ръководителят на разкопките Надежда Ботева. Жената е носела пищно украшение на врата си с над 10 000 мъниста. От работата по нейния гроб археолозите стигнали до извода, че украшението е принадлежало на млада жена, но достатъчно зряла, за да създаде семейство. Била е висока 1.65 см. и е имала много добър зъбен статус. Живяла е през 13-ти век, около 1280 година. Жената, за която по всичко личи, че е стояла високо в йерархията на тогавашното общество, е била погребана и с масивни сребърни наушници, на ръцете й имало пет гривни, от които четири бронзови и една стъклена. Всички тези накити са церемониални, уточни Надежда Ботева, тъй като герданът и наушниците са много тежки, за да се носят постоянно.
Втори гроб, също на млада жена, бе открит този сезон. И тя е била с високо потекло, погребата с разкошни гердани, масивни сребърни наушници и по 5,6 гривни на ръцете.
В мъжки гроб бе открита уникална за България оловна евлогия /благословия/, закупена в Рим през средата на ХІІІ в. На нея са изобразени равноапостолите Петър и Павел, а евлогията е поклонически знак от гробовете на двамата светци в Рим. Присъствието й върху гърдите на погребан на крепостта мъж означава, че той е ходил до Рим, което само по себе си е откритие с изключителна стойност за историците.
Тази година Минстерство на културата финансира археологическите проучвания с 12 000 лв. Останалите средства, необходими за продължаване на разкопките, са осигурени от Община Севлиево.
написано от Емилия Димитрова