Търсене

Уютен, практичен, в крак с времето - такъв е откритият днес STEM център в ПГМЕТ "Ген. Иван Бъчваров"

Емилия Димитрова
Уютен, практичен, в крак с времето - такъв е откритият днес STEM център в ПГМЕТ

Отляво надясно: Областният управител Ралица Манолова, директорът на ПГМЕТ Ани Андреева, ректорът на ТУ Габрово проф. д-р Илия Железаров, снимка: "Севлиево онлайн"

На 235 кв. метра в Професионалната гимназия по механоелектротехника "Ген. Иван Бъчваров" в Севлиево е обособена училищна STEM среда. Мястото е стилно обзаведено и практично оползотворено, за да се превърне в модерен център, в който учениците едновременно ще учат, ще експериментират, ще общуват, и дори ще си почиват върху мека мебел в компанията на рибките от училищния аквариум. 

Ако всичко това звучи невероятно, оставете скептицизма и продължете с четенето. 

Новият STEM център е сбор от Творчески център, Изследователски център, Еколаборатория и като добавка две специални зони - зона "Динамика" и Зона "Релакс". Изображение - 10711 Изследователският център включва зона за обучение и презентиране, кът за програмиране, кът за фина електроника и мейкърспейс. Всичко това е изградено без да натоварва с вещи и мебелировка за сметка на умело използване на пространството, като определено личи стремежа към съчетаване на функционалност и удобство. 

Еколабораторията е място за научни изследвания, свързани с решаване на екологични проблеми. Оборудвана е с дигитални микроскопи, компютри за добавена реалност, учебен компостер и стационарна компютърна станция за проследяване на протичащите в компостера процеси. 

Изображение - 10715  

Зона "Динамика" са училищните коридори, които днес изобщо не приличат на коридори. Мястото е обзаведено със заемащи малко пространство мебели, които дават възможност за общуване. 

Зона "Релакс" е мястото, където всеки, ученик или учител може спокойно да отпочине и подреди мислите си, докато наблюдава плуващите в аквариума рибки, отпуснат върху мека мебел с естествена зеленина. 

Изображение - 10716  

Откриването на STEM центъра е вълнуващ момент в 60-годишната история на училището, каза в своето приветствие към дошлите за откриването директорът на гимназията Ани Андреева. Тя е убедена, че с новата придобивка учениците ще бъдат достатъчно провокирани, за да създават нови проекти и да приемат реални предизвикателства, което ще ги направи по-конкурентни в новите реалности и на пазара на труда. 

Изображение - 10712  

Областният управител Ралица Манолова, която дойде за откриването, посъветва младите хора да бъдат търсещи промяната и смели, за да не се страхуват от новото. Манолова даде интересно определение на STEM средата. Традиционната училищна среда, каза тя, може да се определи като една картина, която учители и ученици наблюдават и анализират. STEM средата е бяло платно, върху което заедно рисуват и така всъщност създават процесите. 

Изображение - 10713  

Откриването на училищния STEM център бе уважено от старши експерта в Регионалното управление по образованието Емилия Ангелова, президента на Ротари клуб в Севлиево Михаил Йонков, ректора на Техническия университет в Габрово проф. д-р Илия Железаров, Светла Георгиева - председател на Обществения съвет към училището. 

Изображение - 10710  

Общата стойност на строителните работи по новия център е 101 хил. лв. Обзавеждането струва 151 хил. лв., оборудването близо 95 хил. лв., извършените услуги са остойностени на 30 хил. лв. Значителна част от тези средства са от Националната програма "Изграждане на училищна STEM среда" - 300 хил. лв., приблизително 39 хил. лв. е собственото финансово участие на училището.  

Партньори на професионалната гимназия в реализирането на идеята за STEM център са "Хитачи Енерджи България", откъдето помагаха с препоръки, с труд, материали и съдействаха за учебните програми. Партньор на училището е и Техническият университет в Габрово, откъдето освен идеи за центъра, даваха подкрепа за изследователски и иноваторски занимания, помагаха при оборудването, монтирането на апаратура и обучението на учителите. 

 

Свързани статии:

В ПГМЕТ ще се изгради STEM център за 300 хил. лв.

Евгени Генов е национален победител в конкурс за STEM науки в България

В ПГМЕТ представиха бъдещата STEM среда

Евгени Генов - национален победител в конкурса „SUPER STEM 2020“

ПГМЕТ беше домакин на първа STEM конференция

Здравко Здравков и Ивайло Стоянов са национални победители STEM 2021

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!