Девет са регистрираните пунктове на територията на община Севлиево, които имат разрешителни за изкупуване на билки за тази година, сочи информация от РИОСВ Велико Търново, предоставена в отговор на искане от Севлиево онлайн.
Хората от селата могат да предават билки и лечебни растения в пунктовете в Градница, Столът, Добромирка, Шумата, Сенник и Крамолин. В Севлиево функционират три пункта – на ул. „Гладстон“ 16, на ул. „Стефан Пешев“ 87 и на ул. „Стара планина“ 95.
От началото на годината РИОСВ във Велико Търново е извършвала проверки за дейността на регистрираните пунктове, нарушения не са били констатирани.
България е на второ място в Европа и на едно от първите места в света по производство и износ на билки. Страната ни притежава дадености, които дават възможност, въпреки значително по-малката територия от Индия и Китай, да има значителен ресурс от лечебни диворастящи растения, които намират приложение в медицината, козметиката и хранително-вкусовата промишленост в цял свят.
Българската флора съдържа около 4 100 висши растения, от тях 770 са лечебни., а 200 са изключително използвани.
У нас действа Закон за лечебните растения, в чието приложение 1 има списък със защитените диворастящи лечебни растения. Сред билките, чиято беритба е ограничена за стопански нужди попадат еньовче, старо биле, ранилист, трън кисел, шапиче, червен божур, зърнастец елшовиден, иглика, катранка, решетка безстъблена и лютива тлъстига. А мурсалският чай е забранен за беритба дори за лични нужди, тъй като естествените му находища, които са предимно в Родопите, са застрашени.