В Хаджистояновото училище ще бъде експонирана уникална бронзова позлатена хидрия

Тя произхожда от местността Поленици, до село Градница и ще остане в Севлиево до 18 май т.г.

По повод Международния ден на музеите на 14 май от 19 ч. до полунощ вратите на Исторически музей Севлиево ще бъдат отворени в рамките на инициативата „Нощ на музеите“. Посетителите ще могат да видят за първи път уникална бронзова позлатена хидрия. Експонатът се съхранява в Регионалния исторически музей в Габрово и ще остане в Музея на Севлиево до 18 май.
 
Бронзовата хидрия произхожда от местността Поленици, до село Градница. Там през 1971 г. екип, ръководен от Георги Китов, разкопава три могили и сред находките е хидрията, която представлява съд за вода. Има две хоризонтални дръжки, служещи за повдигане и носене на съда и една вертикална за отливане на водата в по-малки съдове. 
 
Хидрията била носена с вертикалните дръжки, когато е пълна и с хоризонталната, когато е празна. Поради големите си размери тези съдове понякога се използват като урна за съхранение на пепелта на техния притежател. Поради високата си стойност, те често се поставят като гробен дар. Такъв е и случаят с хидрията, която ще бъде показана в „Нощ на музея“ в Севлиево.
 
Погребението край Градница е станало в самия край на V век пр. Хр., като хидрията е малко по-ранна. Покойникът е бил положен на сравнително равна площадка от трамбована глина, която се издига на 5 метра над терена. Останките му са открити върху дървена подложка, с глава на север, а погребалните му дарове - в близост до дясната ръка. Направена е висока клада от тънкостеблени дървета, която е с диаметър 8 - 9 метра.
Върху останките е натрупана могила от средно големи плочести камъни. Върху тази каменна могила са натрупвани още пластове пръст. Знатният тракиец е погребан заедно с коня си, чийто скелет е намерен на 2 метро северно от кладата.
 
Поради това, че хидрията е горяла, са се разпоили дръжките и силно е пострадала позлатата по нея. Особено впечатляваща е една от дръжките. Крилатата сирена на вертикалната дръжка е високо художествено произведение на старогръцкото изкуство. Сирените са митологични създания, тясно асоциирани с темата за смъртта. Според някои древни гръцки митове някога те били млади момичета, превърнати в полужени-полуптици от богинята Деметра - като наказание за това, че видели отвличането на Персефона и не и помогнали.
 
Предметът свидетелства за търговските връзки на тракийските скотовъдни племена в севлиевско с изявени градски центрове на античния свят. Според характерните си стилови особености, най-вероятно тази хидрия произхожда от древногръцка Атика. Изключително луксозният предмет е показател за големите финансови възможности на тракийската аристокрация в севлиевския край, както и за естетическия вкус и стремеж към лукс на нашите предшественици.