В ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ бе даден старт на проект по програма „ЕРАЗЪМ+

 

В ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ бе даден старт на проекта „Развитие на дигиталните и зелени умения на учениците за инвестиране в устойчиво бъдеще на ЕС“ по програма „ЕРАЗЪМ+“. 

Проектът предвижда 20 ученици с две придружаващи лица от професионалната гимназия да преминат двуседмично практическо обучение в Падуа, Италия. За участие могат да кандидатстват ученици в X и XI клас по професиите „Техник на компютърни системи”, „Електротехник”, „Техник на електронна техника“ и „Машинен техник”. 

Целите на проекта са: модернизиране на учебните програми и въвеждане на съвременни методики на преподаване; насърчаване на транснационалните партньорства с трудовия сектор в Европа за преодоляване липсата на умения; развиване на професионалните компетентности на учениците с акцент върху дигиталните и зелени умения за успешна реализация на европейския трудов пазар; усъвършенстване на чуждоезиковите компетенции, трудовите навици и повишена междукултурна осведоменост на обучаемите; повишаване увереността и мотивацията на учениците за развитие в избраната професия и повишаване капацитета на партньорските организации за международно сътрудничество в сферата на ПОО.

Очаква се с изпълнението на проекта да се повишат професионалните умения и компетентности на учениците по изучаваните професии, включително развитие на техните дигитални, зелени, социални и културни компетенции, да се повиши тяхната информираност и привлекателност на изучаваните специалности на местно, регионално и национално ниво, да изградят трудови навици и подобрят уменията за взаимодействие в интернационален контекст и усъвършенствани езикови компетенции. Очаква се още да се повиши квалификацията на педагогическия персонал, да се подобрят програмите за професионално обучение и се създадат контакти с международни фирми за обмяна на опит и сътрудничество с работодатели.

Практиката ще се осъществи в дигиталния кампус на Digital Green Jobs в реални условия през юли 2023 г. Учениците ще бъдат настанени в Парка за възобновяема енергия „Фениче”, който представлява малък остров в рамките на града, чиято роля е да се намали негативното влияние на индустриалните зони върху околната среда в Падуа, насърчавайки развитието и разпространението на технологии за възобновяема енергия в района. Практическото обучение ще включва: проектиране на интегрирана система с термопомпа и слънчева топлинна инсталация; създаване на решения за устойчива и електрическа мобилност с напредъка в технологичните услуги; изграждане на система за зареждане на електрически превозни средства; запознаване с приложения за електрическа мобилност; програмиране на софтуер Arduino; проектиране, програмиране и поддръжка на роботи и роботизирани системи.

Съвместно с практиката в реални условия е предвидена и културна програма, която включва разглеждане на градовете Венеция и Верона, както и забавни игри в свободно време.

Учениците, преминали дейностите по проекта ще получат удостоверение за успешно премината педагогическа, езикова и културна подготовка в рамките на настоящия проект, Европас Мобилност за признаване на придобитите умения и компетентности в резултат от мобилността в чужбина, Сертификат за премината практика, удостоверяващ успешното представяне по време на практиката и Референция (препоръка), издадена от приемащата организация, с положителни отзиви от проведения стаж.