След жителите на с. Млечево

В с. Яворец не искат заразен птичи тор, Община Габрово застана зад гражданите

Мястото в полите на с. Млечево, където са загробени умъртвените заради зараза пилета и патици, снимка: Севлиево онлайн

Жителите на с. Яворец не са съгласни на територията на селото да се извозва торова постеля от огнища на птичи грип. Това е информирал кметът на селото в общинския център, като лично е уведомил кметът на Габрово Таня Христова, информират от общинската администрация на Габрово.

В отговор на гражданското недоволство от Община Габрово заявиха, че подкрепят жителите на с. Яворец и ще продължат да го правят, ако се стигне до протести.

За това габровският кмет Таня Христова е изпратила писма до ресорните институции - Агенция по безопасност на храните, Областна администрация и Окръжна прокуратура. В тях се настоява да се спре изпълнението на подписаните споразумения за извозване на тор от огнища на птичи грип в габровското село.

Споразуменията са сключени между „Агро Ловико“, Областна дирекция по безопасност на храните и фирмите „Гримит“ – Чакала, Севлиево и ЕТ „Хараланови – Детелин Хараланов“. Въпросното споразумение предвижда „Агро Ловико“ да предоставя силажни ями в частния си стопански двор в землището на с. Яворец, където „Гримит“ и „Хараланови – Детелин Хараланов“ да депонират торова постеля съответно от родителско стадо пекинска патица и от пилета-бройлери, отглеждано в техни животновъдни обекти. За животните от двата обекта бе установено заболяване от птичи грип, животните бяха умъртвени, фермите запечатани, а мъртвите птици бяха загробени край севлиевското село Млечево. И за това има гражданско недоволство, но кметският наместник на с. Млечево реагира по различен начин от колегата си в с. Яворец. Той просто не реагира, а пред жители на с. Млечево казал, че не знае нищо за загробването, споделиха те. 

Община Габрово категорично подкрепя жителите на село Яворец и ще подкрепи планираните им протестни действия за недопускане извозването на тор от въпросните обекти в частен стопански двор в селото, се казва в позиция на Общината. 

Заразените с птичи грип пилета и патици са загробени в землището на севлиевското село Млечево. Мястото е общинско, а решение за обособяването на трупна траншея е взето на Общинска епизоотична комисия. Траншеята била изпълнена по всички правила, обясни за "Севлиево онлайн" директорът на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) д-р Спасов.

Как в балканското село, част от дивечовъдна станция, бяха загробени заразени с птичи грип пилета и патици - четете тук

Хората в с. Млечево обаче не вярват, че правилата са спазени и са притеснени, че заразата може да плъзне по домашните им животни, а миризмата от загробените животни да привлече чакали, които допреди година били напаст за селото. С усилията на местната ловна дружинка, чакалите били отстреляни, но ловците смятат, че миризмата, която се усеща над мястото със загробени птици, ще привлече нови. И не само тях, тъй като районът е населен с диви животни. 

Според д-р Спасов такава опасност няма, но дали наистина е така, времето ще покаже.

Има и още. Не е ясно дали са спазени всички правила за загробване на заразени животни. У нас е в сила Наредба 3 от 27 януари 2021 г. за условията и реда за обезвреждане на животински продукти и на продукти, получени от тях извън обектите, регистрирани в ОДБХ. Съгласно въпросната наредба мястото трябва да е най-малко на километър от най-близките къщи и на 100 м от главен или местен път. В случая със с. Млечево трупната траншея е досами местния път, водещ към махала с обитаеми къщи. Стените и дъното на ямата трябва да са с надеждна хидроизолация, като използваните материали за това са документират. В трупната яма край с. Млечево на дъното и стените е поставен найлон, обясни д-р Спасов, най-отгоре е обработена с хидратна вар и периодично се дезинфекцира. 

"Севлиево онлайн" поиска копие от документите, удостоверяващи начина, по който трупната яма е обработена преди загробването, срокът за отговор тече.