В Севлиево днес на почит е тиквата - голяма, малка, сготвена, изплетена, бродирана или за декориране

Севлиевският площад е пълен с тикви - всяко кътче е декорирано с тикви, а по щандовете може да се купи всичко от тиква - от храна до козметика, снимка: Севлиево онлайн

Кога Севлиево е започнал да се свързва с тиквата и откога датира шеговитото му име Тиквенбург, не се знае. Дойде ли обаче есен, тук започват да се стягат за есенен панаир, който в по-ново време е вплетен с Празника на тиквата.

За панаирът е ясно - има го от 102 години, въпреки, че е доста видоизменен. Преди време се изнасяше изцяло до реката, оттам и мястото носи името панаирната площадка. Тогава местните фирми подреждаха щандове, на които можеше да се намери всичко, което преди това го нямаше по магазините на същите фирми. 

Децата се тълпяха около атракциите и люлките, на местата за продажба на едни фунийки с нетърпипо сладък и силно боядисан крем, от който езикът стоеше червен или жълт дни след това, се виеха опашки. Между щандовете със стока пък малки и големи се разхождаха със захарен памук в ръка и беше задължително да се оглеждаш, за да не се залепиш за нечия захарна топка, розова естествено.

В малко по ново време имаше период, когато панаирът и петъчният битак започнаха да си приличат. От луксозните стоки, които можеше да се купят веднъж годишно нищо не остана, но пък скарите и сцената с изпълнители, които можеше да се видят на живо само на панаира, останаха.

Тиквата е царица в Севлиево не само на Празника на тиквата, снимка: Севлиево онлайн  

Всичко това доби по-организиран вид, когато градът започна да празнува Празника на тиквата. Той също претърпя доста видеоизменения. В началото имаше шествие на деца, ученици и гостуващи състави, облечени естествено карнавално. От самото създаване на тиквения празник останаха надпреварата за най-голяма, най-малка, най-дълга и най-къса тиква, както и кулинарното състезание. То с всяка следваща година става все по-оспорвано, а някои от изделията, които се показват могат да съперничат с тези на най-изкусните майстори сладкари. 

Торта - тиква, приготвена с тиква от Живка Манолова - едно от кулинарните вълшебства, което участва в конкурса за торти, снимка: "Севлиево онлайн"  

От миналата година Общината полага усилия и за специална декорация на севлиевския площад. Акцент в нея естествено е тиквата.  Кътовете, на които гостите се снимат или отдъхват са в ретро стил и в тях тиквата тихо съжителства с царевична шума, бали сено и тъкани селски черги, пренасящи в идилята на отминали времена.

Всяко свободно пространство е заето от тикви - да се знае, че Севлиево е градът на тиквата, снимка: "Севлиево онлайн"  

В най-ново време Празникът на тиквата води в Севлиево известен шеф готвач, който също сме виждали само в кулинарните предавания, а той приготвя пред всички нещо от тиква. Тази година са шеф Ради Стамболов и шеф Борислав Екзархов, сладкари.

Шефовете се подготвят да готвят на живо, снимка: "Севлиево онлайн" 

Вече има и тиквен бар, а на сцената специален гост весели зрителите. Гостът винаги е известен и харесван, тази година е Краси Радков. 

 Покрай тиквата, на която Севлиево е столица, в града идват туристи от цялата страна. Очаква се и тази година градът да отеснее, но пък, както се казва в такива случаи, душа да е широка.