Кметът на Севлиево поиска, а общинските съветниците одобриха, Общината да подпише споразумение за партньорство със сдружение „Социални иновации“ за получаването на до 90 хил. лв., с които местната власт да заработи „с гражданите и бизнеса за открито и отговорно управление“. Въпросното сдружение има дългогодишно партньорство с Община Севлиево по редица проекти, пише в обяснението на кмета до съветниците. Проверка на „Севлиево онлайн“ не намери нито един.
Сложно звучащи цели
В Община Севлиево е постъпила покана за участие като проектен партньор на сдружение „Социални иновации“, "при реализиране на дейности в областта на повишаването на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политиките и законодателството", се казва в предложението на кмета Иван Иванов до общинските съветници. Проектното предложение предвижда няколко дейности. Най-общо става дума за анализ и проучване на практики, при които гражданите участват в разработване на инструменти за гражданско наблюдение и така стават част от работата на властта. Как конкретно ще се случи, вероятно ще стане ясно, когато проектът бъде представен. Една от насоките му е обучения за повишаване информираността на гражданите за контрол на управляващите. Всичко това доста по-сложно и далеч по-подробно е описано в предложението на кмета, публикувано в общинския сайт, в раздел "Общински съвет".
Партньорство без история
Защо кметът на Севлиево обаче твърди в обяснението си, че администрацията работи със „Социални иновоции“ по множество проекти, а „Севлиево онлайн“ не откри нито един, по който администрацията и неправителствената организация да са партньори. А на въпрос от общинския съветник Николина Николова кои са общите им проекти, Иванов се сети само за дневен център „Добрина“.
Разминаването
Причината за това разминаване се оказа елементарна. Екипът на „Социални иновации“ частично се припокрива с този на едно друго сдружение, „Социална подкрепа и информация“. С това сдружение Община Севлиево действително има партньорство по четири проекта, а общата им стойност е близо 1.3 млн. лв., показва справка в системата за наблюдение на средствата от еврофондовете ИСУН 2020 и регистъра на Агенцията за обществени поръчки.
Проектите са „Детската градина моето любимо място“, за близо 440 хил. лв., дневен център за възрастни хора с увреждания хора „Добрина“ за 390 хил. лв. и два приключени – „Активизиране и осигуряване на заетост на младежи от община Севлиево“ за малко над 350 хил. лв. и „Провеждане на обучения на администрацията на община Севлиево“, с който преди три години бе повишен административния капацитет на служителите. Този проект бе на стойност 65 хил. лв.
Объркването
Сдружение „Социални иновации“ е регистрирано на адрес в София, район Илинден, ж.к. „Св. Троица“. По правна форма е юридическо лице с нестопанска цел /ЮЛНЦ/, вписано е в централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел на правосъдното министерство. Негов председател е Гея Холечкова, преди това, според същия регистър, се е представлявало от Димитър Георгиев. Вероятно оттук е объркването на севлиевския кмет, тъй като Община Севлиево действително работи с Димитър Георгиев, но не като представител на „Социални иновации“, а на „Социална подкрепа и информация“, на което Георгиев е председател. Двете сдружения са регистрирани на един адрес, имената им си приличат, както стана ясно председателят на едното е бил представляващ другото, а всичко това най-вероятно е причина и съветниците да бяха заблудени, че „Социални иновации“ работи с Общината „по множество проекти“. Но пък на тях това разминаване не им направи впечатление, вероятно защото никой не си бе направил труда да провери информацията, която им се предлага. Въпреки, че с гласа си възложиха на кмета при одобрение на проекта за финансиране, да предприеме действия за подписване на споразумение за бъдещо партньорство.