Драконовски мерки за свиване на дефицита в хазната догодина е представила служебният финансов министър Людмила Петкова пред ГЕРБ, пише СЕГА.
Предвижда се повишение с 3% на осигурителните вноски към държавния фонд "Пенсии", въвеждане на данък върху свръхпечалбите на банките, завишаване на таксите на хазарните фирми, нов данък за облагане на добива на полезни изкопаеми на мястото на концесионни такси.
За запълване на дупките в хазната от финансовото министерство предлагат още:
- възстановяване на 20% ДДС за ресторантьори и за хляба - допълнителен приход от 400 млн. лв.;
- увеличаване на акциза на цигарите;
- въвеждане на данък върху свръхпечалбите на банките;
- увеличаване на таксите върху хазарта от 20% на 30%;
- въвеждане на данък върху добива на подземни богатства и премахване на концесионните такси.
Предлагат се мерки и по свиване на разходната част на бюджета. Сред тях са отлагане за 2026 г. на планираното повишение на заплатите в системата на МВР и Министерство на отбраната, както и на учителите. Освен това се предлага и намаляване с 10% на издръжката на администрацията.
"ГЕРБ такъв бюджет няма да гласува", отсече Борисов. Въпросните разходи, които влошават финансите на държавата за догодина, бяха гласувани охотно от ГЕРБ през тази и по-предната година, припомня СЕГА.
Въпреки, че още няма проектобюджет за 2025 г., от Института за пазарна икономика (ИПИ) представиха традиционния си алтернативен бюджет, за да покажат, че свиване на дефицита може да се постигне и без увеличаване на данъци и осигуровки.
Като мерки за овладяване на разходите икономистите от ИПИ предлагат:
- Намаляване на заетите в публичния сектор чрез структурни реформи, включително дерулация, приватизация и оптимално изграждане на електронни услуги. Посочват, че броят на заетите в обществения сектор за последните 5 години се е увеличил с 15 000 и с 1000 души в администрацията, като за същия период населението в трудоспособна възраст се е свило с 300 000 души.
- Тавани за нарастването на бюджетните разходи, съобразени с икономическия растеж и преразглеждане на някои решения на парламента, които тежат на бюджета като вдигане на заплатите в сферата на отбраната, МВР и образованието.
- Допълнително финансиране за приоритетни политики, но само за сметка на съкращение на разходи в други сфери чрез реформи.
- По-тясно насочване на социалните разходи чрез ограничаване на социалните програми с широк достъп. От ИПИ дават пример с огромния брой хора с ТЕЛК-решения - близо 660 000 души, които получават подкрепа от държавата в минимални размери от 70-80 лв. на месец.
- Изпълнение на инвестиционни програми чрез привличане на частен капитал в големите инфраструктурни обекти като магистрали и водни проекти.
По отношение на приходната част на бюджета от ИПИ препоръчват да се премахнат данъчните преференции като по-ниски ставки ДДС и да се поддържа политиката на единни данъчни ставки. За повишаване на приходите може да се мисли за по-високо облагане на хазарта, актуализиране на данъчните оценки на имотите и повишение на тол-таксите за транзитно преминаващите през България камиони, тъй като в момента те са доста по-ниски спрямо съседните страни.
Източник: СЕГА