Вечер на Димитър Димов организира Библиотеката на 25 юни т.г.

„И затова се смееше така, защото всички смяташе за луди, без да съзнава, че през тия месеци се бе разболял от най-страшната лудост в света – лудостта да не се вълнува от нищо, да се подиграва на всичко.” – „Осъдени души”

 

По повод 110 години от рождението на Димитър Димов - писател от европейска величина и драматург, от Градска библиотека Севлиево канят севлиевци да споделят времето и любовта си към неговото творчество и филми в една вечер, посветена на писателя.

Разговорът ще се води от Капка Пандурска - учител по литература, Маргарита Бориславова - филмов критик и негови студенти, които ще споделят спомените си.

Димитър Димов е роден на 25 юни 1909 г. в Ловеч. Определян е като „чудак“ от съучениците си и хранел нескрит интерес към книгите, физиката и химията. През 1918 г. майка му се жени повторно за Руси Генев — също офицер, както първия баща на писателя. Докато живее в София, Димов завършва гимназиалното си образование в Първа мъжка гимназия (1928). Пастрокът му завършва право и започва работа като тютюнев експерт — доходоносна професия, споделеният опит от която дава на младия писател познавателната основа за написването на най-известната му творба.

През 1928 г. Димитър Димов постъпва във Ветеринарномедицинския факултет на Софийския университет. През това време е силно ангажиран и когато завършва през 1934 като доктор по ветеринарна медицина той вече е започнал работата си по роман. Междувременно постъпва на работа в Софийския централен бактериологичен институт, по-късно е командирован като микробиолог в Областната ветеринарно-бактериологична станция в Бургас.

Председател на Съюза на българските писатели от 21 март 1964 до смъртта си. Димов е автор на над 20 научноизследователски труда, а след 1966 в архива му са открити нови планове и ръкописи за книги върху теорията на отражението.

Сред българската класика се нареждат романите му „Тютюн”, „Осъдени души” и „Поручик Бенц”.