За подобряване на водоснабдяването на териториите на общините Севлиево, Габрово и Дряново през следващите години се обсъжда като вариант изграждане на язовир "Бяла", но е необходимо да се извършат проучвания, анализи, обследване и изготвяне на техническа документация.
Това каза служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова на 12 декември т.г. в рамките на изслушване в парламента за проблемите с безводието в страната и мерките, предприети от правителството за преодоляване на водната криза в краткосрочен и дългосрочен план.
Предвид това, че изграждането на големи хидротехнически съоръжения е изключително скъпо, е необходимо да се направят внимателни анализи и приоритизация на най-засегнатите райони, с оглед осигуряване на финансиране, подчерта министърът. По всяка вероятност язовир "Бяла" попада в графата "изключително скъпо" и както става ясно с необходимост от проучвания.
Вносители на искането за изслушване са Костадин Костадинов и група народни представители от "Възраждане". В него участваха служебния вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова, както и ресорни министри и заместник-министри.
Виолета Коритарова съобщи, че продължава сключването на споразумения с кметовете на общините за финансиране на проекти за строителство, ремонт и реконструкция на водоснабдителни и канализационни системи. Те обаче трябва да са публична общинска собственост, докато бъдещият язовир, който ми могъл да захранва с вода Севлиево, част от Дряново и габровска община, е публична държавна собственост и не попада в обхвата на проектите за финансиране по т.нар. приложение 3 на Министерството на финансите.
Във връзка с увеличението на броя на районите с въведен режим на водоподаването, поради засушаването и намаления дебит на водоизточниците през тази година, в прогнозния бюджет за периода 2025-2028 г. МРРБ предложи да се заложат средства за финансиране на обследвания, проучвания, проектиране и извършване на строително-монтажни работи на няколко основни обекта, каза още Виолета Коритарова. И уточни, че това са: изграждане на Пречиствателна станция за питейни води „Сливен“, реконструкция на хидровъзел „Христо Смирненски“, извършване на предпроектни проучвания, изработване на подробен устройствен план и проектиране на водоснабдителна система „Черни Осъм“.
В бюджета за 2025 г. отново ще има възможност за финансиране на ВиК инфраструктура, каза Коритарова. Нека помислим и за водоснабдяването, защото никой няма да се върне в едно населено място, дори и облагородено, ако там има воден режим, подчерта тя. И за пореден път от трибуната на парламента апелира общините да приоритизират за изпълнение по програмата проекти за ВиК, като ги съгласуват с ВиК операторите. Виолета Коритарова напомни, че тези инвестиции са свързани с разходване на публичен ресурс и е в интерес на гражданите да се реализират през общинската програма, тъй като това няма да се отрази на цената на водата.
В средата на годината МРРБ едностранно прекрати две споразумения за финансиране на проекти на Община Севлиево за реконструкция на довеждащ водопровод до Пречиствателната станция за питейно водоснабдяване "Стоките" и източен водопроводен клон за питейна вода. Проектите бяха публична държавна собственост, а съгласно Закона за държавния бюджет финансирането на проекти на общини изисква проектите да са за публична общинска собственост. От МРРБ не оповестиха детайли за това, а кметът на "Севлиево" Иван Иванов уточни за "Севлиево онлайн", че Община Севлиево е подала коректно проектните си предложения.
На мястото на отпадналите от списъка за финансиране проекти Община Севлиево подписа нови. Те са за реконструиране на водопроводната мрежа на село Дамяново (на стойност 3 346 000 лв.), основен ремонт на улица „Стара планина“ в село Шумата (на стойност 1 800 000 лв.) и основен ремонт на улици в град Севлиево: ("Христо Ботев", " П. Р. Славейков", "Дунав", "Стара Планина", “Хан Аспарух", “Генерал Скобелев", "Д-р Стойчо Христов", " Ген. Никола Генев", "Свети Княз Борис I", "Воденичарска", "Отец Паисий" и “Здравец") на стойност 3 620 800 лв.
С друг проект, на стойност близо 3.6 млн. лв ще се ремонтират основно водопроводите и уличните настилки по улиците "Уилиам Гладстон", "Бузлуджа", "Черни Връх", “Втори Юли", “Ненко Илиев", "Георги Бенковски", "Райко Даскалов", "Марица", “Велчо Ночев", "Хаджи Димитър", "Митрополит Климент", “Сава Хаджиангелов", “Генерал Столетов", "Еделвайс" и “Никола Д. Петков №1-5".
По други два нови проекта ще се ремонтира пътя от м. Чакала до центъра на село Душево. Участъкът, подлежащ на ремонт, е 7,7 км., стойността на ремонтните работи - 5.3 млн. лв. Още 4.2 млн. лв. се отпускат за ремонт на пътя с. Младен - с. Добромирка. Учъстъкът за ремонт е 7 км.