Водата в язовир “Александър Стамболийски” е годна за питейно-битови нужди. Това заяви областният управител на Велико Търново Ивайло Здравков на свиканата от него на 2 септември т.г. среща по проблемите с безводието с представители на областните администрации във Велико Търново и Габрово, Българския ВиК холдинг, ВиК Габрово и ВиК "Йовковци".
Изявлението на Здравков идва след резултатите от две независими немски лаборатории, според информация от областната администрация в старопрестолния град. С това той продължава идеята на неговата предшественичка на поста Людмила Илиева, която през 2022 г. обяви, че трябва да се работи за използването на язовир "Ал. Стамболийски" за решаване на проблемите с водоснабдяването в региона. Тогава Илиева получи подкрепата и от кметовете на Сухиндол и Павликени.
Основната тема на заседанието е била решаване на проблемите с безводието на територията на двете области, в които четирийсет населените места са на воден режим.
Като дългосрочно решение на проблема в региона Ивайло Здравков е посочил използването на язовир “Александър Стамболийски” за питейно-битови нужди. Управителят на ВиК “Йовковци” Илиян Илиев е обяснил, че предстои изготвянето на предварително инвестиционно проучване, за коeто ще бъдат отпуснати 3,5 млн. лв. Идеята е от водоема да се захранват общините Павликени, Сухиндол, част от Свищов и евентуално Севлиево.
Основният проблем в област Габрово е липсата на водоизточници, е подчертала областният управител Мария Башева, като най-сериозно е положението в общините Севлиево и Трявна. В допълнение: "За Севлиево решението може да е яз. “Александър Стамболийски”, а за Трявна – довършването на питейния язовир “Нейковци”.
От “Български ВиК Холдинг” са заявили, че по места ВиК операторите правят всичко, което е по силите им – ремонтират големите аварии, но реално те не са собственици на ВиК мрежата и ако я подменят със свои средства, това ще повиши цената на водата за крайните потребители.
На режим на водата са 28 населени места в област Габрово"Александър Стамболийски" е първият голям язовир в България, построен през 1954 г. по време на бригадирското движение. Разположен е на територията на областите Габрово и Велико Търново. Началото му започва на 3 км. от западния край на Севлиево, а стената му е край с. Горско Калугерово, Сухиндолска община. Отстои на 13 км от Сухиндол, на 18 км от Павликени, на 33 км от Севлиево и на 50 км от Велико Търново. Общата му дължина от началото му при Севлиево до изградената язовирна стена до с. Горско Косово е 18 км.
При построяването му са прихванати водите на реките Росица и Видима.
Под язовира са три ВЕЦ - Росица-1 с мощност 7,5 МВт и през който преминават всички източени води. По-нататък по протежение на напоителните канали са разположени ВЕЦ Росица-2 с мощност 3 МВт и Росица-3 с мощност 0,28 МВт, както и МВЕЦ "Павликени".
ВЕЦ “Росица 1” е разположена непосредствено зад стената на яз.”Ал.Стамболийски” и е втората подязовирна ВЕЦ в поречието на р.Янтра.
ВЕЦ “Росица 2” се намира на главния силов канал, непосредствено до дюкер “Росица”. Преработва водата, подавана за напояване по десния напоителен канал и тази, източвана през ненапоителния период. Преработената вода от централата се изпуска в р.Росица и по-надолу по течението отново се улавя от водохващане на десния напоителен канал. ВЕЦ “Росица 2” се използва за електропроизводство и напояване.
Последната от трите ВЕЦ-а към яз.”Ал.Стамболийски” ВЕЦ “Росица 3” е изградена на десния напоителен канал с предназначение да подава вода за напояване и преработва тази извън вегетационният период за електроенергия. Водите за нея се улавят чрез водохващане при с. Бяла Черква, довеждат се до централата с напоителния канал и се изпускат или в канала или в р. Росица.
Дали след като в рамките на две публични работни срещи - една в областната управа на Габрово и втора във Велико Търново, се заговори за язовир "Александър Стамболийски" като алтернатива на безводието в севлиевско, това няма да измести фокуса от хидровъзел "Бяла", предстои да разберем.