На 30 май т.г. във фейсбук страницата на Община Севлиево е публикувана информация, че от 3 юни 2024 г. се въвежда временна организация на движението по улиците "Верещагин", "Ален мак" и "Славянска". Същото съобщение може да се открие и на официалната страница на институцията в интернет. Месец и половина по-късно временната организация на движението затвори половината град, а там, където работата по водопроводните отклонения е приключила, от засипаните с трошляк изкопи се разнасят облаци прах.
Ситуацията в последните седмици е обичайна за ремонтните дейности в Севлиево, които се правят по утвърдената практиката да се разкопае навсякъде и да се довършва някога.
Съобщението на общинската администрация, с което се съобщава на гражданите за временна организация на движението, скрийншот от фейсбук страницата на институцията
Липсата на информация кои улици по кое време ще се разкопават, откъде ще бъде възможно да се преминава, кога ще започне възстановяването на разкопаните, по които водопроводите са подменени, а изкопите заринати, не е в услуга на гражданите, но очевидно в Община Севлиево не смятат, че им дължат тази информация.
Дванайсет етап предполагат дванайсет улици
Пълното име на проекта, който се изпълнява, е „Извършване на строително-монтажни работи при реализацията на проект „Реконструкция на улични водопроводи в централната част на гр. Севлиево”. Работата, според публично достъпната документация, е обособена в 12 етапа, т.е. ще се подменят водопроводи и водопроводни отклонения по 12 улици. В съобщението от Общината обаче се говори за разкопаването само на три, което освен неточно, е подвеждащо най-малко за хората, които изведнъж установяват, че не могат да стигнат с коли до домовете си.
Тези, които пък нямат пречки да се придвижат, се оказва, че не трябва да паркират. Илюстрация за това е един лист, залепен с тиксо върху витрина на блок 25 на ул. "Марин Попов", чрез който гражданите се умоляват да не паркират. Кой е автор на т.нар. уведомителна табела, не е ясно.
Просто и ясно - без автор и срок, снимка: "Севлиево онлайн"
Улиците, по които се работи са: "Дунав", "Денчо Деев+, "Ален мак", "Искър", "Верещагин", "Славянска", "Ген. Скобелев", "Стара планина", "Ген. Никола Генев", "Петко Рачев Славейков", "Любен Каравелов" и "Свещеник Радион". Според Община Севлиево обаче разкопани ще бъдат "Верещагин", "Ален мак" и "Славянска", което не отговаря на действителната ситуация, защото разкопани по едно и също време се оказаха и всички останали при това почти по едно време.
Складирането на материали по улиците трябва да е възможно най-кратко
Ако се съди по техническата спецификация за изпълнение на проекта "изпълнителят трябва да положи всички усилия, за да сведе до минимум продължителността на складиране на материали и оборудване, като планира доставките така, че да съвпадат с нуждите на строителството". Това е записано в раздел "Материали и оборудване", точка 1 на въпросната спецификация. На ул. "Верещагин" обаче, камара с каменна фракция стои от началото на ремонта, а той приключи преди две седмици. Камарата продължава да е пречка да се използва паркинга, въпреки, че строителите и монтажници заринаха изкопите и се прехвърлиха другаде. Това е по-малкият проблем, по-големият е, че от складирания материал се вдигат облаци прах след всяка преминаваща кола, а вятърът, макар и слаб, довършва процеса.
Работата приключи, изкопите са заринати, но неизползваният материал още е на паркинга на ул. "Верещагин", снимка: "Севлиево онлайн", Минчо
Чистене поне веднъж седмично, но на теория
В раздел Д, озаглавен "почистване" на теническата спецификация е записано, че "изпълнителят трябва да отстранява и премахва от района на площадките всички отломки и отпадъци поне веднъж седмично", а и по-често, ако е необходимо. Пак там пише: "всички отпадъци трябва да се отстранят по начин, който не предизвиква замърсяване по пътищата". В Севлиево отпадъците вместо да се почистят, се разнасят из целия град чрез автомобилите, които преминават по улиците с вече заринати изкопи.
Работата е приключена, снимка: "Севлиево онлайн"
И още нещо е указано в техническата документация: "След завършване и тестване настроително-монтажните работи изпълнителят трябва да почисти и остави площите чисти". Доказателствата, че това не се прави са навсякъде в Севлиево, а не е ясно кой, кога и как упражнява контрол върху договореното с фирмата - изпълнител.
Изпълнител на реконструкцията по подмяна на уличните водопроводи е хасковското дружество "Еко Традекс груп". То единствено подава оферти на обявената от Община Севлиево обществена поръчка, обявена през септември 2022 г. Според обявлението за обществената поръчка работата трябва да се свърши до 180 календарни дни, но в офертата на "Еко Традекс груп" е записано, че това ще стане за 54 календарни дни. Стойността на изпълнението е почти 1.5 млн. лв. с ДДС.