Евродепутатите искат да забранят продажбата на много тънки пластмасови торбички за пазаруване (под 15 микрона), освен ако това не се изисква по хигиенни причини или не се използват като основна опаковка за насипни храни, за да се предотврати разхищението на храна. Предлагат и строго да се ограничи използването на някои формати на опаковки за еднократна употреба, миниатюрни опаковки за тоалетни продукти в хотелите и опаковките за куфари на летищата.
За да се предотвратят неблагоприятните последици за здравето, евродепутатите настояват за забрана на употребата на неразградими химикали (на пер- и полифлуороалкилирани съединения (PFAS) и бисфенол А в опаковките, предназначени за контакт с храни.
За насърчаването на повторното използване и пълнене на опаковките, крайните дистрибутори на напитки и храна за вкъщи в сектора на ресторантьорството, като хотели, ресторанти и кафенета, следва да предоставят на потребителите възможността да носят собствен съд.
Новите правила изискват всички опаковки опаковки да бъдат рециклируеми, като отговарят на строги критерии, които да бъдат определени чрез вторичното законодателство. Предвиждат се някои временни освобождавания от правилата, например за дървени и восъчни опаковки на храни.
Евродепутатите искат страните от ЕС да гарантират, че 90 % от материалите, съдържащи се в опаковките (пластмаса, дърво, черни метали, алуминий, стъкло, хартия и картон), се събират отделно до 2029 г.
Общият брой на отпадъците в ЕС се е увеличил от 66 милиона тона през 2009 г. на 84 милиона тона през 2021 г. Всеки европеец е генерирал 188,7 кг отпадъци от опаковки през 2021 г. — цифра, която се очаква да нарасне до 209 кг през 2030 г., ако не се вземат допълнителни мерки.
През 2018 г. опаковките са генерирали оборот от 355 милиарда евро в ЕС, който е все по-голям източник на отпадъци.
Опаковките имат голямо въздействие върху околната среда. Те са един от главните потребители на първични суровини, отпадъците от тях замърсяват въздуха и почвата и представляват около половината от морските отпадъци. Дори при положение че в ЕС равнищата на рециклиране са нараснали, количеството на генерираните отпадъци расте по-бързо от действителното рециклиране, като за последните 10 години отпадъците са се увеличили с над 20 %, особено тези от опаковки за еднократна употреба. Без предприемането на допълнителни мерки, количеството на образуваните пластмасови отпадъци ще се увеличи с 46 % до 2030 г. и с 61 % до 2040 г., сравнено с 2018 г.