Всеки трети жител на габровска област е на възраст над 65 г.

Всеки трети жител на област Габрово е на възраст над 65 г.  Децата до 4-годишна възраст са едва 3,5%, при 4,5% в страната, а коефициентът на естествен прираст е вторият най-нисък в страната след Видин и е два пъти по-висок от средния за страната със стойност от –15,1 на хиляда при –6,8 на хиляда в страната. Коефициентът на механичен прираст е положителен (3,6 на хиляда), но не може да компенсира естествения. 

Стряскащите данни са от изследването „Регионални профили: показатели за развитие“ за 2024 г. на Института за пазарна икономика (ИПИ).

Заради лошата демографска картина делът на населението в трудоспособна възраст остава третият най-нисък в страната след областите Видин и Ямбол.

Силна икономика и нарастващи инвестиции

На фона на всичко това брутният вътрешен продукт продължава да нараства, като достига 21,4 хил. лв. на човек от населението и губи едно място, класирайки Габрово на седма позиция в страната. Заплатите и пенсиите също се повишават, но с по-нисък от средния темп. Брутната годишна работна заплата достига 17,1 хил. лв., а средната месечна пенсия – 748 лв. през 2023 година.

Преките чуждестранни инвестиции също нарастват, достигайки 4,4 хил. евро на човек, и поставят областта в челната четворка по този показател, посочва изследването. Стойността на произведената продукция също се повишава до 103,6 хил. лв. на нает. Сравнително висок остава делът на приходите от износ.

Столицата отново изпреварва Габрово и областта вече е на второ място по най-много усвоени европейски средства на човек от населението. Към 30 юни 2024 г. стойността на изплатените суми на бенефициенти по оперативните програми достига 4698 лв. на човек (при 3175 лв. на човек в страната).

По-висока продължителност на живота и добро здравеопазване

Габрово е сред трите области с най-добро представяне в областта на здравеопазванетослед Плевен и столицата, посочва изследването.

Средната продължителност на живота на жителите на областта нараства и е много близо до средната за страната. Висок е и броят на общопрактикуващите лекари спрямо населението, но има недостиг на лекари специалисти, което вероятно е причина много от жителите на областта да търсят медицинска помощ в съседни области и най-вече в Плевен.

Под средните стойности за страната е и броят на леглата в болниците. За сметка на това аптеките са достатъчни, за да задоволят търсенето и нуждите.

Няма връзка между образование и нуждите на бизнеса

Представянето на областта в сферата на образованието е сред добрите, но  съответствието между професионалното образование и профила на икономиката е слабо. Това всъщност е проблем от години, за чието разрешаване настояват от бизнеса, но училищата го неглижират.

Средният успех на националното външно оценяване в 7 класа е по-нисък от средния за страната, същото е и с успеха от матурите в 12 клас. Добрата новина е, че делът на слабите оценки продължава да е по-нисък от средния. 

Повече престъпления и по-ниска разкриваемост

Относителният брой на престъпленията се повишава през 2023 г. и за първи път е по-висок от средния за страната. Регистрираните в областта престъпления срещу личността и кражбите също са над средните за страната, а разкриваемостта на престъпленията намалява, но остава сред най-високите – 69% (при 53% в страната).

Броят на полицаите е близък, макар и под средния за страната – на хиляда души от населението се падат по четирима полицаи. 

Жителите на областта четат по-малко от средното за страната

Културният и туристическият живот в Габрово са сред най-интензивните в страната, отреждайки на областта място в челната петица в тази категория през 2023 година. Основна причина за това е изключително големият брой на посещенията на музеите - 3544 на хиляда души, при 770 в страната. Посещаемостта на театрите също е относително висока. Посещенията на библиотеките и кината се увеличават, но не достигат средните за страната стойности на човек от населението.

Цялото изследване е достъпно тук