"Ян де Райк" е третият най-голям превозвач на товари у нас

Собствениците Ян и Жаклин де Райк са носители на почетен знак "Севлиево"

"Ян де Райк логистикс България", поделение на едноименната холандска компания (Jan de Rijk Logistics), която от 2010 г. е с офис в Севлиево, е третият най-голям превозвач на товари у нас, сочи анализ на  "Капитал". Тя, както и през предходната година, е следвана от "Глобал Биомет", собственост на "Биомет" и управлявана от Ваньо Алексиев. Компанията е на пазара както на товарните, така и автобусните превози. Големи нейни клиенти са "Идеал Стандарт интернешънъл" и "Идеал Стандарт Видима". Фирмата вози всякакви видове товари, като е и един от големите превозвачи на гориво за веригите. Най-развитите й дестинации са от България до Франция, Великобритания, Бенелюкс, Испания, Франция, Италия и обратно до Румъния, България и Гърция. "Биомет" поддържа редовни групажни линии от Испания, където компанията има складова база, до България. Има офиси и в Лондон и Париж.

На втора позиция е пловдивската компания - "Петко Ангелов БГ", с приходи от 89 млн. лв. Собственикът Петко Ангелов започва транспортния си бизнес като едноличен търговец през 1990 г. с два влекача МАЗ на старо. Разрастването започва през 1999 г., като фирмата вече се е насочила към превози от и за Европа. Към днешна дата компанията вече разполага с 460 влекача, база от 30 декара с механици, склад за резервни части и хотел. Транспорт се извършва на всякакви видове товари, включително и на опасни. Ангелов извършва превози в Европейския съюз и Турция. Основни клиенти на компанията са спедиторски фирми от Турция, Испания и Австрия, като на Турция се падат 39%, на Испания – 28%, на Австрия – 14%, а другите са с дял от 19%. Дружеството има и дъщерни компании в Испания и Турция.

Първото място в класацията също е за пловдивска фирма - ПИМК, която след сриването на СОМАТ се открои като пазарен лидер. Компанията има над 1200 влекача, които работят на европейския пазар, между Европа и Турция и вътре в страната. За 2015 г. приходите на дружеството са 347.5 млн. лв. при 279 млн. лв. за 2014 г. Активите също се увеличават - от 190.9 млн. лв. през 2014 г. на 242.6 млн. лв. Ръстът на приходите идва от международния транспорт и частично от по-специализирани ниши, в които компанията е навлязла, като например транспорта на живи животни от Европа за Турция, а през последните години е имало голям дефицит на този вид транспорт. Дружеството е започнало и превозване на насипни товари, като е закупило над 220 самосвала, които са използвани за работата по строителството на инфраструктурни обекти в страната. Инвестициите за 2015 г. са над 20 млн. евро. Извън тях компанията инвестира и в жп транспорт, като създаде най-новата частна товарна железопътна компания на българския пазар - "ПИМК рейл". В жп дружеството си ПИМК инвестира 9 млн. евро за нов електрически локомотив Siemens и специални джоб-вагони за превоз на ремаркета.

 

източник: "Капитал"