ЮНЕСКО одобри „Централен Балкан“ за биосферен резерват

снимка: Централен Балкан

ЮНЕСКО одобри обявяването на „Централен Балкан“, „Червената стена“, „Сребърна“ и „Узунбуджак“ за биосферни резервати. Решението е взето на 29-та сесия на Междуправителствения координационен съвет по Програмата „Човекът и биосферата“, състояла се в Париж от 12 до 15 юни. Така Съветът потвърди, че четирите биосферни резервата отговарят на изискванията и принципите на Севилската стратегия.

Номинирането на Национален парк „Централен Балкан“ за биосферен резерват от нов тип бе подкрепено от общините в крайпарковата територия – Троян, Севлиево, Павел баня, Карлово и Антон. Подкрепата им показа, че местните общности и отговорните държавни институции в тези общини разбират предимствата на залегналата в Севилската стратегия концепция за съвременните биосферни резервати като инструмент за устойчиво развитие на регионите, основаващо се на чиста и съхранена природа и на производството и предлагането на сертифицирани местни продукти и регионални марки с висока добавена стойност.

В продължение на почти 40 години - от 1977 г., резерватите „Боатин“, „Царичина“, „Стенето“ и „Джендема“ в Национален парк „Централен Балкан“ изпълняват „консервационна“ и „логистична“ функция за опазването на биологичното разнообразие - генетични ресурси, видове и екосистеми, осигуряват условия за научни изследвания, мониторинг и образование. През годините концепцията за биосферните резервати се развива съобразно съвременните предизвикателства. Постепенно на преден план излиза човекът и взаимодействието му с природата. Първоначалната функция на биосферните резервати се е надградила – и от чисто „консервационна“ и „научна“ е преминала и към „функция на развитието“, ориентирана към устойчивото ползване на природните ресурси.

Ефективното управление на биосферните резервати предполага участие на заинтересованите страни, за постигане на устойчив баланс между опазването на биоразнообразието, икономическото развитие и съхраняването на културното наследство и справедливата подялба на ползите от управлението на територията. 

Парковата дирекция посреща решението на ЮНЕСКО „Централен Балкан“ да бъде одобрен за биосферен резерват и включен в световната мрежа на биосферните резервати, като още един знак на международно признание, че защитената територия се управлява по целесъобразен и устойчив начин, съгласно националното законодателство и в съответствие с общоприетите принципи за добро управление.