Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, с който се регламентират стъпките за пълна либерализация на електроенергийния пазар и се въвеждат дефиниция и критерии за енергийна бедност, е готов и е предложен за обществено обсъждане от заинтересованите страни. Това е ключова стъпка от реформата на електроенергийния пазар, чието изпълнение ще осигури следващите плащания, които страната ни следва да получи по линия на Националния план за възстановяване и устойчивост, информират от Министерството на енергетиката.
Проектът въвежда разпоредбите на Директива 2019/944 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юни 2019 относно общите правила на вътрешния пазар на електроенергия и за изменение на Директива 2012/27/ЕС.
Битовите клиенти остават на регулиран пазар до 31 декември 2025 г.
Със законопроекта се предвижда пълна либерализация на пазара на едро на електроенергия до края на 2023 г. при запазване на битовите потребители на регулиран пазар до 2026 г. След 31 декември 2025 г. за битовите клиенти се осигурява постепенно пълно дерегулиране на цените на дребно за домакинствата, успоредно с пълната възможност за смяна на доставчика.
Прекратява се ролята на Националната електрическа компания (НЕК) като обществен доставчик и се премахват квотите на производители за регулирания пазар.
В съответствие с регламента, допускащ спешна намеса на държавите за справяне с високите цени на енергията, законопроектът предвижда, че регулираните цени за бита могат да се определят и под себестойност в период на криза. В тези случаи разходите на крайните снабдители и търговците подлежат на компенсиране.
Разработените предложения въвеждат дефиниция и критерии за енергийна бедност за домакинствата за целите на либерализацията на пазара и приоритетно третиране на тези домакинства при финансиране на проекти за енергийна ефективност.
Кое домакинство е енергийно бедно?
Според проекта за нов закон това е домакинство, което при действащите цени на енергийните носители има средномесечен доход на член от домакинството за предходната година до официалната линия на бедност, след като сумата е намалена с разходите за отопление, охлаждане и осигуряване на енергия за основни домакински уреди.
Домакинствата в енергийна бедност ще бъдат определяни по конкретни критерии, заложени в статут, въз основа на който ще бъде създаден и регистър на енергийно бедните домакинства или уязвими клиенти за снабдяване с електрическа енергия. Те ще бъдат подпомагани според правила, които ще бъдат разписани в отделна наредба. До тяхната данъчна и осигурителна информация ще има достъп през информационни масиви, който ще бъде единствено за целите на енергийното им подпомагане.
Със Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергетиката може да се запознаете тук, с мотивите за промените - тук.
Законопроектът е публикуван за обществено обсъждане в Портала за обществени консултации. Срокът за приключване на обсъждането е 26 август 2023 г.