Заседанията на постоянните комисии в Общинския съвет на Севлиево да се предават в интернет, а администрацията да осигури необходимото техническо обезчение на това, предлагат от групата на ПП-ДБ в севлиевския Общински съвет.
Предложението е едно от няколко за промени в Правилника за организация на дейността на Общинския съвет, неговите комисии и взаимоотношенията му с общинската администрация. Под вносители се е подписал Димитър Тонев, но в самото предложение е записано, че се внася от името на групата "Продължаваме промяната - Демократична България".
"Тъй като дискусиите в комисиите са съобразени с техните компетенции и становищата им често са определящи за начина на гласуване по съответната точка от дневния ред", е аргументацията за внесеното предложение, което е точка 2.2, т.е. последна, за насроченото на 30 януари т.г. заседание на местния парламент в Севлиево.
Това предложение бе публикувано на сайта на Община Севлиево през декември м.г. Междувременно Народното събрание прие промени в Закона за местно самоуправление и местна администрация, съгласно които Общините са задължени да осигурят излъчване на живо на заседанията на постоянните комисии. Промените влизат в сила от 1 юли т.г., докогато се очаква местните администрации да са осигурили техническа възможност за живо излъчване.
С предложението на ПП-ДБ се добавя и текст, съгласно който питания към кмета на общината не могат да се правят по-рано от шест месеца от отговор, който кметът вече е дал по същата тема.
Предлага се още председателят на Общинския съвет да бъде задължен да осъществява контрол по присъствието на членовете на постоянните комвисии на заседанията на комисиите, както и "да разпределя дневния ред на заседанията съгласно постъпилите предложения и тяхната компетентност". Последното е нищожна, но съществена промяна към досегашен текст, който задължаваше председателя да разпределя работата на комисиите само според тяхната компетентност. С новото предложение се дабявят и постъпилите предложения.
И още едно задължение се вменява на председателя - при постъпили жалби, сигнали или искания от граждани, в седемдневен срок да отговори писмено, а общинските съветници да имат поне пет дни преди заседание, за да се запознаят с гражданските сигнали или искания.
Всичко това ще бъде подложено на гласуване в пленарна зала, а какъв ще е изходът от него, ще стане ясно след гласуването. На фона на разпределението на гласовете в сегашния Общински съвет е по-сигурно, че предложението не би получило достатъчно подкрепа, не защото в него има нещо, което би нарушило ритъма на работа в комисиите към Общинския съвет, а защото на заседания на комисии невинаги решенията, които се вземат са в интерес на гражданите. Така при пряко излъчване на дискусията, гражданите ще станат свидетели на ситуации, които най-общо казано не са за пред публика. Не е изключено обаче предложението да бъде прегърнато от управляващите, които така или иначе нямат избор. Живото излъчване става задължително от лятото, реши Народното събрание.
Справка на "Севлиево онлайн" сочи, че заседанията на постоянните комисии в Общинските съвети на много общини вече се предават пряко в интернет, има ги и на запис. Така е в общините Шумен, Сандански, Русе, София, Варна. В Габрово пък протоколите от заседанията на постоянните комисии са публични, качени на сайта на Общината. Так са и питанията към кмета от общински съветници и отговорите.