Защо отсякоха здрав орех и къде е дървесината? Общината мълчи

Четири ореха имаше на улица "Тройна" в с. Младен. Този в дъното вече го няма

от Емилия Димитрова

Орех на около 60 години, според наследниците на семейството, което е посадило дървото, е отрязан, а дървесината извозена. Според кмета на село Младен, където е дървото, то е отсечено от фирма, изпратена от Община Севлиево. Пак според него отрязаното дърво било опасно. Според живеещите в къщата, пред която е отрязаният орех, дървото било здраво и правело много красива корона. Дотук липсва позицията на Община Севлиево, на която на 5 май т.г. "Севлиево онлайн" изпрати въпроси, за да се изясни кой и по каква причина е издал разрешение да се отсече дървото. 

Дървото е отрязано на 4 май т.г. Най-напред са били окастрени клоните му, няколко дни по-късно е отсечено до основата на стъблото. От снимката, изпратена на "Севлиево онлайн" няма видими следи то да е било болно. 

Това е останало от 60-годишния орех 

Въпросният орех е засаден преди около 60 г. от стопаните на къщата, пред която се намира, на улица "Трета" №19 в с. Младен. "Той е на общинска земя, Общината има право да го отсече", каза за "Севлиево онлайн" кметският наместник на селото Иван Колев. А на въпроса какво е станало с дървесината, отговори: "Фирмата, която го отсече, я прибра. Не знам коя е". Колев каза още, че от семейството, пред чиято къща било дървото, поискали да се окастрят част от клоните, за да не пречат на плевнята в двора. Според него "ако беше останало само с кастренето, клоните пак щяха да израстат и да създават проблеми".

Само че семейството, пред чийто дом е бил ореха, категорично отрича да е искало да се кастрят клони на дървото. 

За да стане ясно каква е причината да бъде премахнато дървото в с. Младен, изпратихме въпроси в Общината. Ето какво попитахме: Има ли предписание за отсичането на въпросния орех, кой го е издал и какви са мотивите за това; предвижда ли се да бъдат отсечени останалите дървета от вида орех на същата улица (на улицата има още три ореха, всичките величествени и видимо здрави); каква е съдбата на дървесината и къде е извозена, необходимо ли е съгласието на хората, засадили дървото, за да бъде то отсечено?

Както по-горе бе казано, отговор няма.

Припомняме, че орехът е от видовете дървета със статут на особена закрила. Това е регламентирано в чл. 34 (1) на Закона за опазване на селскостопанското имущество. Въпросният текст гласи: "Ореховите, кестеновите, бадемовите, лешниковите и черничевите дървета, както и други видове дървета, представляващи особена ценност за селското стопанство, се намират под режим на особена закрила. Затова е важно Общината да каже какви са причините дървото да бъде отсечено.

В същото време за община Севлиево е в сила Наредба за опазване на зелената система, приета с решение на Общинския съвет. В чл. 32.(1) от нея се казва: На територията на община Севлиево се забранява отсичане или изкореняване на дълготрайни дървета и храсти, независимо от собствеността им. И по-долу се уточнява, че изключение се прави за болни и изсъхнали дървета, при провеждане на санитарни сечи, при изпълнение на строителни и инфраструктурни проекти, когато е невъзможно дърветата да бъдат запазени и при нужда от разчистването им след природни бедствия. 

Кое от всичко това е налице в конкретния случай, остава неизяснено. "Севлиево онлайн" все пак се надява, че Община Севлиево ще изпрати отговор на зададените преди две седмици въпроси.