Защо след големите ремонти в Севлиево улици са под вода

Кръстовището срещу Абаджийското училище тази събота беше под вода, снимка: "Севлиево онлайн"

от Емилия Димитрова

Улици и кръстовища в Севлиево приличат на реки след тазгодишните летни ремонти. Последният случай, видян от "Севлиево онлайн", е на кръстовището между улиците "Росица" и "Мара Гидик", точно срещу Абаджийско училище.

На това място през почивните дни беше невъзможно да се премине, тъй като водата бе заляла голяма част от пътното платно. 

По този повод "Севлиево онлайн" изпрати въпроси до Общината, които имат за цел да осветлят причините за наводнения участък и евентуалния виновник, както и дали това ще бъде обичайна картина през зимата. Последното е изключитено важно, тъй като ако водата, която се вижда на снимките, замръзне, е много вероятно да има инциденти.

На третия ден, след като въпросите и снимки от мястото бяха изпратени на официалния имейл на Община Севлиево, заместник-кмета по строителството Невена Тодорова и директора на ресорната дирекция Мирослав Митев, отговори няма.

Снимките предизвикаха вълна от коментари във фейсбук. Граждани на Севлиево споделят, че това не е единственвото място, където водата не се оттича. Граждани предполагат, не без основание, че причина за наводнените улици са уличните шахти, които или са ликвидирани по време на ремонтите, или затлачени със строителни материали и непочистени.

През октомври т.г. "Севлиево онлайн" изпрати въпроси до Община Севлиево по реда на Закона за достъп до обществена информация точно по повод нефункциониращите улични шахти. От Общината отговориха, че шахтите са ангажимент на сметопочистващата фирма, но тъй като договорът с нея е сключен преди години и в него не е заложена такава клауза, поддържането на дъждопреливните шахти е поверено на общинското предприятие БКС. От Община Севлиево уточниха, че шахтите се чистят регулярно, но не обясниха колко пъти са почисвани през тази година. На въпросите на "Севлиево онлайн" относно текущият контрол върху състоянието и поддръжката на дъждоприемните шахти, казаха, че той се осъществява от отдел „Транспорт и екология“ в общинската администрация, който е в състава на дирекция „Териториално и селищно усторйство“, починена на ресорния заместник-кмет Невена Тодорова.

Дъждоприемните шахти са неразделна част от уличната канализационна мрежа на Севлиево, но не са самостоятелни съоръжения, заради което не се водят на отделен отчет и за тях не се поддържа отделен регистър, уточняват още от Общината. Единственото място, в което може да се открие информация за шахтите, предназначени да поемат дъждовната вода, са монтажните планове на уличните канализационни клонове, в които дъждоприемните шахти са обозначени като „уличен отток“ и в тях е посочено точното им местонахождение.

Въпреки, че от Община Севлиево твърдят, че дъждоприемните шахти се чистят редовно, улиците под вода, на които ставаме свидетели напоследък, са достатъчно основание за съмнение, че това е така. Иначе защо водата не се отича в шахтите, а стои на пътното платно?