Бивш зам.-министър открива болница в Габрово, въпреки несъгласието на Здравната каса

снимка: pixabay

източник: zaistinata.com

Какво прави новата болница в Габрово толкова специална, че Министерски съвет гласува без коментари откриването й, независимо от съществуващия мораториум върху разкриването на нови лечебни заведения и мненията на Здравната каса и Медицински надзор, че в региона няма нужда от нова болница?

Министерски съвет даде съгласие в Габрово да се отвори частна болница, чиято дейност да се финансира от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). От Здравната каса не са съгласни, тъй като в областта има пет болници, които покриват необходимостта от медицински дейности. Въпреки това болница ще има, но в Министерски съвет, където бе взето решението, не разполагат с информация за новото заведение.

На 26 август Правителството одобри разкриването на частната болница МБАЛ „Св. Иван Рилски Габрово“. В разпространеното същия ден съобщение от правителствения пресцентър се казва, че болницата ще разполага с 107 легла. В последствие се оказа, че ще има 47 легла и за три години трябва да реализира 3.2 млн. лв. приходи от медицински дейности, финансирани от Здравната каса. Това е заложено в бизнес плана.

Нецелесъобразно, но какво от това

За разкриването на болница у нас се изисква становище от НЗОК (ако ще се работи по договор с Касата) и изпълнителна агенция „Медицински надзор“. В конкретния случай и двете институции отхвърлят нуждата от нов стационар. Според анализ на агенция „Медицински одит“ „в региона напълно са изчерпани възможностите за разкриване на нови легла по специалностите гастроентерология, ендокринология и болести на обмяната, нервни болести, както и непрофилирани вътрешни легла“. Възможности има за нови легла по специалностите кардиология, нефрология, пневмология и фтизиатрия, физикална и рехабилитационна медицина, но те са ограничени.

Това становище в голямата си част припокрива друго – на Здравната каса, откъдето са по-категорични и определят като нецелесъобразно да се увеличи финансирането на болници в областта, тъй като става дума за заплащане на дейности, които и в момента се изпълняват от съществуващите лечебни заведения. В Касата са пресметнали, че ако бизнес планът на частната болница се изпълни, увеличението на парите, които НЗОК плаща в региона ще бъде с близо 15%, а те ще отиват за и сега изпълнявани клинични пътеки.

Целия текст може да прочетете тук.