Борислав Маринов е номиниран за престижната награда „Рицар на книгата“ на Асоциация "Българска книга"

Борислав Маринов, снимка: личен архив

СУ „Васил Левски“ Севлиево номинира Борислав Маринов - променил изцяло библиотеката в училището, за престижното национално отличие „Рицар на книгата“ на Асоциация „Българска книга“. Номинацията е своеобразната благодарност от училището за дейността на Борислав в училищната библиотека.

Номинацията на Борислав е колективната оценка на педагогическия екип и ръководството на училището за усилията на младия мъж да превърне не само библиотеката, но и училището, в място, където към книгата и четенето има специално отношение. Ето какво пише в мотивите за нея: "Ако в нашия град има човек, на когото най му прилича да получи определението "Рицар на книгата", това е Борислав Нинов Маринов. Той е само на 20 години, но през последните шест от тях неуморно и все по-ярко доказва, че една от мисиите на живота му е да научи децата, че едно от най-хубавите неща в човешкия живот е четенето на книги".

Наградите на Асоциация "Българска книга" се присъждат за изключителни заслуги в областта на книгите и четенето за изминалата година. Те са в четири категории - за журналист или медия, за библиотекар или библиотека, за учител или училище и за общественик.

Това всъщност са хората, които мислят за книгата и я подкрепят, а те са истинските будители на съвремието. Макар четенето да изглежда самотно занимание, то е изключително важно занимание. За съжаление не всеки ден книгата и четенето са на фокус, затова е особено ценно да подчертаем будителската роля на хората, които подкрепят книгите.

През 2023 г. наградите „Рицар на книгата“ се присъждат за изключителни заслуги в областта на книгите и четенето за изминалата 2022 г.

Отличените в трите категории - журналист или медия, библиотекар или библиотека и учител или училище, получават златна значка и грамота. 

Специална награда „Рицар на книгата“ е статуетка и се връчва на общественик с най-голям принос за българското книгоиздаване през изминалата година.

Борислав Маринов завършва средното си образование в СУ „Васил Левски“ и в момента е студент

във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. От 2017 година, когато по собствено желание започва да работи в училищната библиотека, досега, е неотменна част от дейността й.

Борислав Маринов, който превърна библиотеката на СУ "Васил Левски" в книжовно средище, е един от носителите на годишните награди на "Българската библиотечно-информационна асоциация" - тук.

През тези пет години Борислав създаде ценни контакти. Постоянно привлича нови дейци от сферата на образованието и литературата, за да осигури разнообразни и интересни събития в училищната библиотека, с които да въведе завинаги учениците в чудния свят на книгите.

През февруари-март 2022 г. той реализира разработен от него проект за преддигитализация на особенно ценни документи от фонда на библиотеката. Това му постижение става възможно с финансовата подкрепа на акад. Иван Юхновски от Българската академия на науките (БАН). Пак благодарение на Борислав, библиотеката има обособен архивен отдел, в който са описани зрелостни свидетелства от Царство България и книги, издавани преди 1944 г.

Успоредно с това библиотечният фонд постоянно се разширява, благодарение на реализирани от него проекти, от дарения на издателства, физически лица и пр.

Борислав е неуморим в провеждането на различни кампании за децата като „Прочети и дари книга“, „Маратон на четенето“, „Седмица на четенето“.

Негова запазена марка е да използва всеки ден от празничния календар на българина, за да запознае децата с конкретния празник и не само с информация, но и чрез различни дидактически материали, рисунка, оцветявка или по друг подходящ начин, да ги накара да го свържат с нещо, минало не само през умовете им, но и през сърцата и ръцете им. Най-сигурният знак, че Борислав успява в желанието си още в ранна възраст да приобщи учениците към четенето, което е една от предпоставките за четене и като възрастни, е фактът, че най-многобройни са читателите от началната степен на училището.

Освен това Борислав превърна библиотеката в място за активно учене, за провеждане на тематични уроци с мултимедийни продукти и в атрактивна класна стая, която се ползва от учители по различни предмети и за различни мероприятия.

Борислав е съавтор и на две издания, при това още като ученик в СУ "Васил Левски". През 2019 г. заедно с Румен Гатев, също от СУ "Васил Левски", съставят и издават  фотоалбум с исторически изгледи на емблемата на Севлиево - паметника на Свободата в центъра на града. Същата година отново двамата издават книга за голямото наводнение през 1939 г. 

Наградите „Рицар на книгата” са учредени през 2004 г. от издателство „Сиела”,

през 2006 г. правата за организиране на събитието и присъждане на наградата са прехвърлени на Асоциация „Българска книга” – най-голямото обединение на книгоиздатели и книготърговци в страната, в което членуват над 120 юридически лица, създаващи повече от 90% от книжната продукция в България.

С тази награда Асоциацията на книгоиздателите в България отбелязва Световния ден на книгата и авторското право – празник, който се чества от 1996 г. под патронажа на ЮНЕСКО като признание за въздействието на четенето и образованието върху човешкото развитие. Чрез тази проява ЮНЕСКО насърчава четенето, публикуването и зачитането на авторските права. 

Церемонията по награждаването ще бъде на 23 април - Международния ден на книгата и авторското право, който се празнува от организации, културни институции и лица, занимаващи се с книги, литература и авторско право.