Според заместник-председателят на Управителния съвет на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов с новия Национален рамков договор (НРД) заплатите на медицинските специалисти ще бъдат увеличени. Това трябва да стане в периода от началото на май до началото на август. Болниците трябва да осигурят брутни заплати на персонала в размер на 2 000 лв. на лекар, 1 500 – на медицинска сестра, 910 лв. – на санитар. По този начин те ще могат да се възползват от договорените средно по 25% по-високи цени на дейностите в болничното здравеопазване. Ако след 1 август заведенията не успеят да изпълнят изискванията за основни заплати по Колективния трудов договор, то тогава те отново ще работят с увеличени цени, но в размер на 15%, уточни д-р Брънзалов в петък, когато бяха финализирани с подписи преговорите за рамковия договор в здравеопазването.
Националният рамков договор предвижда ръст от над 30% на цените на дейностите в извънболничната помощ, които влизат в сила със задна дата от 1 януари 2022 г. Средно с 25% ще е увеличението от 1 май 2022 г. в болничната помощ. По-високото финансиране на извънболничната помощ цели за първи път от много години да се преодолее диспропорцията и обръщането на пирамидата в посока превенция и профилактика спрямо болничното лечение.
Друг много важен акцент е електронното здравеопазване. С изработването на наредба на министъра на здравеопазването, която бе представена за обществено обсъждане, ще се регулира начина на попълване на данните в Националната здравно информационна система (НЗИС), която най-късно до 1 август т.г. трябва да предоставя база данни за дейностите, които НЗОК заплаща. Това е стъпка към реално електронно пациентско досие, убедени са участниците в преговорите за Национален рамков договор.
„Много тежки бяха разговорите докато намерим правилния подход да бъдат насочени средствата там, където да бъде изпълнена политиката на държавата в определените области“, заяви от своя страна управителят на НЗОК проф. Салчев.С Анекса към НРД 2022 слагаме приоритет върху профилактика и превенция; електронно здравеопазване; детско и майчино здравеопазване; увеличение на заплатите на медицинските специалисти и балансиране на неравенството в доходите; ефективност, прозрачност и контрол на медицинската дейност.
Това е промяната, за която говорим и в името, на която действаме, посочи министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова при подписването на Анекса към Националния рамков договор за медицинските дейности за 2020-2022 г. между Надзорния съвет на НЗОК и Българския лекарски съюз. „Фокусът трябва да бъде върху здравето и благоденствието на българските граждани. Разликата е, че тези средства трябва да се отпускат срещу конкретни резултати с ясна концепция и стратегия“, подчерта министърът.