През 2030 г. психичните проблеми на българите ще са причина номер едно за намаляване на трудоспособността им

Снимка на Brian Merrill от Pixabay

В България 70% от хората с психични проблеми не получават адекватна грижа. По данни на СЗО този проблем ще продължи да се задълбочава и през 2030 г. се очаква да се превърне в причина номер 1 за намаляване трудоспособността на българите. Тежките психични разстройства са 19,5% от всички заболявания, честите психични разстройства са 14,54%, тревожните разстройства са 8,4%, а голямото депресивно разстройство е 6,2%, сочат данни на „Барометър на депресията“ в ЕС.

Това става ясно от доклад на Европейския съюз, който анализира как европейските страни се справят с предизвикателствата, поставяни от пандемията, пред психичното и емоционално благополучие на младите хора. 

Днес, на дискусия в София, посветена на депресията, бе изнесена информация, че 70% от хората с психични проблеми в България не получават никаква грижа. А за тези, които преминат лечение в една от 12-те държавни психиатрии, не е осигурено продължаващо лечение и грижа в общността, информира БНР

През 2021 г. извършените психиатрични прегледи у нас са 25 000 повече от тези през 2019 г., сочат данните на Националния център по обществено здраве и анализи. Драстично са се увеличили и консултациите при невролог – с 230 000 повече. Увеличено е търсенето на успокоителни средства, като продажбата на антидепресанти е скочила със 7%. Със 150% повече са обажданията за помощ на горещите телефонни линии за пострадали от домашно насилие. Между 38 и 50% от имащите психични проблеми са с влошено качество на живот.