Днес Експертния екологичен съвет при Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) не одобри осъществяването на инвестиционното предложение на дружество "Петрургия", което включва изграждане на завод за горене на 56 т боклук на час край павликенското село Върбовка.
С 19 гласа „за“, един „против“ и един „въздържал се“ Съветът предлага на директора на РИОСВ да вземе решение „Не одобрява" осъществяването на инвестиционното предложение. Окончателното решение на директора трябва да е готово до седем дни, а от екоинспекцията съобщиха, че ще го публикуват на интернет страницата на институцията.
Инвестиционното предложение на дружество "Петрургия", собственост на Румен Гайтански-Вълка е „Изграждане на логистична и складова база за каменни фракции, цех за производство на каменна вата, енергоизточник за нуждите на производството, сграден фонд и площадки за находище „Върбовка“, с. Върбовка, община Павликени. Срещу осъществуването му се надигна мощно обществено недоволоство, което достигна и Севлиево. За близо месец в града и селата на севлиевска община Инициативен комитет, учреден през март 2022 г. по инициатива на неправителствената организация "За Павликени" (по-късно сдружение "Ти решаваш") бяха събрани 5 421 подписа на граждани.
Ако инсталацията заработи така, както е разписано в инвестиционното предложение, тя би била с непрекъснат режим на работа – 24 часа в денонощието, 365 дни в годината, което означава, че ще се изгарят 420 хил. т годишно. С това инсталацията за горене на боклук край с. Върбовка би била център за изгаряне на боклук в България, тъй като обемът на производство е близо два пъти по-голям от бъдещия инсинератор на София, алармираха екоактивисти.
Днешният Експертен съвет трябваше да се проведе през ноември м.г., за когато беше насрочен и изненадващо отменен. Той е втори, след като в последния ден на януари м.г. първият Съвет одобри инвестицията на Гайтански.
Макар и насрочен втория експертен съвет не се състоя заради процедурни пропуски, обясниха тогава от РИОСВ във Велико Търново, но в медии се появи информация, че върху директора на инспекцията е упражнен натиск от ресорното министерство.
След това граждански активисти направиха опит да поемат контрол над ситуацията и иницираха среща на четирима областни управители и шест кметове на общини в региона, за който се очакват екологични последици, след евентуално заработване на завода за горене на боклус. Повод за срещата бе продължилото близо една година пълно бездействие на институциите за инвестиционното намерение на дружество "Петрургия".
На срещата бяха поканени областните управители на Велико Търново, Габрово, Плевен и Ловеч, и кметовете на Павликени, Сухиндол, Летница, Севлиево, Левски и Велико Търново. Кметовете на Велико Търново, Севлиево и Летница не изпратиха свои участници.
Това не бе първият път, в който кметът на Севлиево Иван Иванов пренебрегна гражданските притеснения от пускането в експлоатация на завод за изгаряне на боклук в близост до севлиевска община и прехвърли отговорностите изцяло върху РИОСВ. В отговор на въпроси, изпратени от Инициативния комитет за събиране на подписи, които касаеха потенциални рискове за здравето на жителите на севлиевска община, той написа: "Що се отнася до потенциалните рискове от реализиране на инвестиционното намерение за с. Върбовка, компетентен орган е Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) Велико Търново".