Върху парцела в ж.к. "Митко Палаузов" в Севлиево, срещу чието застрояване граждани събраха близо 800 подписа, вече се строи. На мястото, на което гражданите поискаха парк с места за игра на деца, се вдига многофамилна жилищна сграда. Въпреки че ситуацията вече не подлежи на промяна, гражданското недоволство срещу новият жилищен блок продължава да е силно, но вече само със статуси във фейсбук.
Имотът, върху който се строи, е обявен за продажба от Община Севлиево чрез търг. Той е от 1.4 кв. м, данъчната му оценка е близо 20 хил. лв. Пазарната му цена е определена от Общинския съвет на 80 050 лв. без ДДС. На търга цената е скочила до 241 хил. лв., се вижда от регистъра на разпоредителните сделки с общински имоти. На тази цена негов собственик става "КДТ Билд" - дружество, основано през февруари 2020 г. с капитал от 100 лв., със седалище в Габрово и едноличен собственик и управител Михаил Цонков. Като предмет на дейност на въпросното дружество е строителство и ремонт на жилищни и промишлени сгради, се вижда от справка в Търговския регистър.
Друга част от разделения на три парцел също е продадена, се вижда от регистъра на разпоредителните сделки с общинска земя. Неин собственик е станало регистрираното в Севлиево еднолично дружество "ММ 74 Строй", чийто собственик и управител е Михо Боев. Цената, на която този имот е продаден, е колкото определената му пазарна стойност - 62 710 лв. без ДДС.
Третият новообособен парцел не е обявяван за продажба. Според живеещите в близост върху него има сондажи за вода на близкия блок, което вероятно би затруднило продажбата му.
Инвеститорски срещу граждански интерес
До строителството днес се стигна на два етапа. Най-напред през март 2021 г. Община Севлиево внесе предложение в Общинския съвет да се продаде на публичен търг с явно наддаване общински парцел в ж.к. "Митко Палаузов". Мотивът на вносителя бе наличието на инвеститорски интерес. Само че за същия парцел имаше гражданска подписка, с която близо 500 граждани искаха на мястото да се изгради парк с кътове за отдих, разходка и детски игри. Въпреки това през пролетта на 2021 г. от Общината внесоха предложението за продажба на имота в Общинския съвет.
Става въпрос за общински парцел от малко над 5 дка, намиращ се между блокове с номера 20, 21, 22, 13, 11 и 12 и хотел "Инканто". Оценката му е 174 хил. лв. без ДДС. Тогава за инвеститор се сочеше Емил Симеонов, построил и други жилищни сгради в комплекса. Пред "Севлиево онлайн" той не отрече, че иска да купи мястото за нова жилищна сграда и каза, че е готов да съдейства на гражданине за обособяването в съседство на парк.
На заседанието на Общинския съвет в края на март 2021 г. обаче кметът оттегли предложението си имотът да се продаде.
От втори опит
Така до юни 2022 г., когато въпросният общински парцел отново се превърна в обект на интерес. Едва тогава стана ясно, че интересът към общинската земя изобщо не е стихвал, защото междувременно парцелът беше разделен на три отделни, за което има решение на Общинския съвет и последваща заповед на кмета на Севлиево от 12 май 2022 г. Вече се касаеше за нова сделка, т.е. за продажба се обявяват далеч по-малки имоти от обявените преди година. Въз основа на разделението на имота на три по-малки парцели, през юни 2022 г. Община Севлиево отново поиска от Общинския съвет да одобри продажба, но не на трите новообразувани имота, а на два от тях.
Гражданите и този път реагираха и за по-малко от два дни събраха нови 300 подписа, които прибавиха към събраните вече 500. Това за втори път не помогна. Не помогна и присъствието в пленарна зала на Иван Драганов, живеещ в комплекса и лицето за контакт в двете подписки с искане на терените, обект на продажба, да се обособи зелен кът. В емоционално обръщение към общинските съветници той каза: "Малко са хората сред вас, които живеят в комплекса, вероятно затова не знаете, че там имаме нужда от зелени площи. Ако идвахте по-често, щяхте да виждате, че децата ни карат колелета на паркинга, на паркинга се разхождат бебешки колички, на паркинга тичат домашни любимци".
Пари за земя или земя срещу пари
Двата парцела бяха продадени с три гласа "против" продажбата и четири "въздържал се". Христо Гунчев, един от тримата гласували "против", обясни вота си с два мотива - лично е сложил подписа си в подписката и сам е събирал подписи за нея, а вторият се оформил след като общински съветник му казал, че Общината няма пари да направи парк там, където хората го искат. "Да не се окаже, че днес Общината няма пари за парк, а след време няма да има земя за паркове", каза Гунчев.
"Как ще гласуваме срещу всички тези хора", попита Светла Георгиева, визирайки гражданите, подписалите се против застрояването на терените.
От най-голямата група в Общинския съвет ГЕРБ не реагираха на внесеното предложение. Като компромисен вариант се очерта казаното от Тодор Ганчев, според когото "между двете парчета има свободно място, което може евентуално да се предвиди за парк", като допълни: "За мен всичко там е предвидено така, както трябва да бъде", от което не стана твърде ясно какво точно има предвид.
Историята с продажбата на общинския парцел в жк. "Митко Палаузов" е перфектна илюстрация на това, че какво мислят гражданите в Севлиево не е важно. Между другото в цивилизования свят, а и на не малко места в България, съществува една твърде демократична форма за подобни противоречиви ситуации. Нарича се обществено обсъждане. Предполага се, че на него могат да се чуят двете страни в един спорен казус. Има обаче едно условие - изисква се активност и от двете страни.