След няколко години мъки и множество прочетени статии, че псориазисът е нелечим, Митко Енчев от Севлиево намира своя лечител. Помощта идва в лицето на д-р Дарена Русинова, специалист-дерматолог в Кожно отделение на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ Габрово.
Двамата станаха герои във филм, посветен на заболяването и борбата с него. Фирмът е част от видео поредицата „Псориазисът не е само кожа“, дело е на Института за здравно образование и е част от Националната кампания за борба с псориазиса.
Видеата, в които са записани разкази на пациенти и техните лекари, се показват вдъхновяващи истории на пациенти, страдащи от коварната болест и намерили начин да се справят с нея заедно със своите лекари. Целта е да се даде кураж и на други, защото псориазисът не е присъда – той може успешно да се контролира.
Псориазисът не е обикновено кожно заболяване, а страдание, което оказва сериозен отпечатък върху живота на пациентите. Това е едно от петте заболявания, признати от СЗО за изключително важни за съвременния човек. Негативно му отражение върху качеството на живот може да бъде сравнено, а в някои случаи дори да превишава това на диабета, тежката депресия, инфаркта и някои онкологични заболявания като рака на гърдата.
Митко Енчев е диагностициран с псориазис преди три години. Болестта се проявява в рани и ужасни сърбежи. Ръцете и краката му се напукват до такава степен, че той не може да прави нищо. В началото мисли, че обривите са безобидни и ще минат с мазане на каквито кремове има вкъщи. Но не става така – още щом го вижда, д-р Русинова го приема в болница, защото състоянието му е много тежко. Не е спал с месеци от ужасни сърбежи, налага се да приема и хапчета за сън. „Носех ръкавици. Не исках хората да ме виждат, не ми беше приятно“, спомня си той.
„Това е страдание за много години. Тези пациенти не искат да се здрависват, не искат да доближават други хора, стават меланхолични, затварят се в себе си. Псориазисът засяга много органи и системи, но смятам, че това е заболяване на душата. Тези хора истински страдат и целта на нас като лекари е да намерим начин, вариант, да махнем страданията“, споделя д-р Дарена Русинова. Тя предлага на Митко да опита лечение с биологична терапия, която към онзи момент Кожното отделение в болницата започва да прилага. Резултатите не закъсняват.
„Като почнах инжекциите, всичко изчезна. Вече нямам белези. Чувствам се прекрасно, спя спокойно, престана този кошмар. Жена ми метеше сутрин по една лопата кожи. Отвратително беше“, спомня си Митко Енчев. Той вече е спокоен и доволен, че може да докосва внуците си, да помага на жена си в семейната градинка. „Чудо стана с мен. Чувствам се направо нов човек“, щастлив е той. И не спира да благодари на своята лекарка. Споделя, че е силно впечатлен – идвала да го види в болницата дори в почивните си дни.
Терапията е безплатна за пациентите, реимбурсира се на 100% от Здравната каса. За да бъде одобрен, пациентът минава през специална комисия. Но д-р Русинова е категорична, че процесът на лечението е взаимен. „Нямам пациент, който да е постигнал ремисия преди започване на биологичното лечение. Говорим за тежки форми на псориазис, както и ставно засягане. Обикновено това са пациенти, които в годините са минали през всякакви видове лечение. Да, ние имаме с какво да им помогнем, но ако те не повярват, ако те не протегнат ръка към нас, ще останат сами в своето страдание, което не бива да се случва“, категорична е лекарката.
Към момента в България данните показват, че у нас страдат над 100 000 души. По данни на НЗОК, консултациите с лекар по повод на псориазис годишно са около 20 000, а в Област Габрово – близо 300.
В световен мащаб, заболяването засяга около 2-3% от общото население или това са 125 милиона души. Проявява се еднакво при мъже и жени. Има го във всички раси, но европеидната е по-често засегната. Болестта се проявява на възраст между 11 и 45 години, но може да се появи на всяка възраст. Особено активно е заболяването през пубертета. Всяка година, околко 20 000 деца в света под 10 г. се диагностицират с псориазис.
Псориазисът е дълготрайна (хронична) болест на кожата, при която клетките се делят до десет пъти по-бързо от нормално. Това кара кожата да се струпва в неравни зачервени образувания, покрити с бели люспи, които могат да се формират навсякъде. Обривите при псориазис могат да варират от няколко петна до големи образувания, които обхващат голяма част от тялото. Най-често засегнатите области са долната част на гърба, лактите, коленете, краката, ходилата на стъпалата, скалпа, лицето и дланите. Повечето видове псориазис преминават през цикли, изгаряйки за няколко седмици или месеци, след което отшумяват за известно време или дори влизат в ремисия.
В последните години е установено, че псориазисът е не само кожно, а системно заболяване, т.е. засяга и други органи и системи в организма. Една от най-тежките форми на псориазиса е псориатичният артрит, който може да доведе до инвалидизация. Появява се при около 30% от пациентите с оток, зачервяване, затопляне, сутрешна скованост и деформация на ставите. Пораженията на ставите най-често се установяват няколко години след кожните, но понякога артритът може да възникне едновременно или да предшества кожните изменения. Най-често се засягат ставите на пръстите на ръцете и краката, но могат да се засегнат и големи стави и гръбначния стълб.
Пациентите с псориазис често имат и съпътстващи заболявания на сърдечно-съдовата система, диабет тип 2, метаболитен синдром.