Малко мече се появи изненадващо в центъра на севлиевското село Млечево вчера вечерта. Видео с мечето бе разпространено в една от групите на селото във фейсбук.
На видеото се вижда как мъж, очевидно забелязал животното, опитва да го пропъди с ругатни и викове. Мечето се показва за малко от шубрака и видимо подплашено се скрива обратно. На края на видеото се вижда как се оттегля по пътеката, по която най-вероятно е стигнало до селото.
Случаите на срещи между мечки и хора напоследък зачестиха, заради което в началото на седмицата в областната администрация в Габрово беше създадена работна група, в която влизат представители на дванайсет институции - общини, горски стопанства, дирекция по горите, инспектори по околна среда и др. Групата бе създадена, за да реагира на подаден сигнал за мечка и да установи има ли наличие на заплаха или щети, както и да предприеме съответните действия.
Доближаването на мечка до населено място не е прецедент. Преди седмици кадри с мечка, която се разхожда в покрайнините на Габрово обиколи социалните мрежи. Животното в последствие бе упоено и преместено безопасно в планината от служители на природозащитната организация WWF.
Според експерти пролетта и лятото са размножителен сезон за мечките и това е една от причините за появата им в близост до населени места. Друга причина е, че женските и малките са изтласкани към периферията на местообитанията си, което създава грешно впечатление за нарастване числеността на вида. Като още една причина се посочва, че животните са привлечени от леснодостъпна храна в дворове, които са необезопасени или от незаконни сметища.
В тази връзка, експертите препоръчват да се вземат предпазни мерки, които биха допринесли до намаляване на нежелани щети и инциденти. Там, където има пчелни кошери, да се обезопасят. Където има овощни градини извън населени места също се препоръчва обезопасяване чрез инсталиране на електропастири, огради или и др.
Да не се допуска на паша домашен добитък без пастир, както и нерегламентирано изхвърляне на храни, хранителни отпадъци и умрели животни.
Тези предпазни мерки биха предотвратили привикването на мечките към леснодостъпната храна и превръщането им в проблем за човека, убедени са експертите.