С 79 позиции се изкачва през 2024 г. по рейтинг на прозрачност Община Севлиево, според проучване на Програма Достъп До Информация (ПДИ), представено по-рано тази седмица на пресконференция в София, предавана онлайн.
Севлиево вече заема 21 място по прозрачност измежду 560 български институции, сред които са всички министерства, изпълнителни агенции, областни администрации, държавни инспекции и дирекции, както и националните паркове. За сравнение през 2023 г. Община Севлиево е на 100 място в същата класация.
Севлиевската общинска администрация е с равни проценти от сбора по отделните индикатори с областната администрация в Шумен, със Сметната палата на България и общините Русе, Мездра, Смядово и Троян.
Как точно се изчисляна коя институция колко прозрачна е?
В периода 1 март до 29 април 2024 г. екип на фондация „Програма достъп до информация“ прегледа и оцени интернет страниците на 560 административни структури на изпълнителната власт на централно, териториално и местно ниво, публичноправни субекти и независими органи на власт.
Целта на проучването е да се оцени как органите на власт изпълняват задълженията си по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) за активно публикуване на информация в интернет, и как отговарят на заявления за достъп по електронен път.
В рамките на проучването от ПДИ са подадени 560 електронни заявления с искане за предоставяне на информация за общия брой на постановените съдебни решения през 2023 г. по дела срещу решения по ЗДОИ на всяка от оценяваните администрации.
Нивото на прозрачност през 2024 г. бе оценявано с точки по различни индикатори за първостепенните разпоредители с бюджет, териториалните звена на централните органи на власт и други второстепенни разпоредители с бюджет и общините.
Задълженията на общините обхващат публикуването на бюджета, финансовите отчети, публичното обсъждане на проектите за бюджети и финансови отчети, информация за обществените поръчки в секция „Профил на купувача“ и декларациите по Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество се визуализират в Картата на финансовата и бюджетна прозрачност на общините.
Всички индикатори, по които е оценена общинската администрация в Севлиево, както и отговорите на изпратените от ПДИ въпроси, може да видите тук.
Какво не е изпълнила Община Севлиево до момента във връзка със задълженията си по ЗДОИ?
Въпреки безспорното придвижване в класацията за прозрачност на институциите, Община Севлиево все още има неизпълнени задължения, се вижда от отговорите, предоставени на ПДИ за проучването.
Не е публикуван списък на разсекретени документи, няма електронна форма за подаване на заявления за достъп до информация, не е публикувана информация за реда и условията за повторно използване на информация от обществения сектор, както и таксите за това и не се публикуват уведомления за откриване на производство по издаване на общ административен акт. Това са всички неизпълнени ангажименти от страна на общинската администрация по задълженията й за активно публикуване.
Какво изтласка Севлиево толкова напред в рейтинга на прозрачност?
Тези, които следят работата на общинската администрация не може да не помнят, че една от основните критики към институцията при приемане на бюджета за съответната година, беше липсата на поблучно достъпен проект за бюджет. До 2022 г. публичното обсъждане на бюджета преминаваше без участниците в него или обществеността да имат представа какво е заложено в проекта за финансова рамка. Това бе и една от честите критики на "Севлиево онлайн" към Общината.
През 2022 г. проектът за бюджет бе публикуван преди публичното обсъждане и внасянето му в Общинския съвет за гласуване. Същото се случи и следващите две години 2023 г. и 2024 г. Така един от сериозните пропуски на общинскита администрация, който оказваше влияние върху нивото й на прозрачност, бе изчистен.
Отказването на информация, поискана по реда на ЗДОИ също оказваше влияние върху рейтинга на прозрачност на институцията. През 2019 г. Община Севлиево дори бе цитирана в годишния доклад за състоянието на достъпа до информация в България заради непредоставяне или частично предоставяне на търсена информация.
Номинирането на Община Севлиево за антинаградите "Вързан ключ" през 2017 г. заради предоставяне на отговор на заявление на китайски език бе един от най-куриозните случаи откакто действа Закона за достъп до обществена информация и това също оказваше влияние върху рейтинга й на прозрачност. Към това се добавят и няколко съдебни дела по ЗДОИ, до едно спечелени от заявителя, а Общината бе задължена да предостави търсената информация.
Регистри, които общинската администрация поддържа, не бяха публични. Това също е коригирано. Публикуват се и програмите и стратегии за развитие - пропуск от миналото, който вече е коригиран, сочи проучването на ПДИ.
Къде е Севлиево сред останалите български общини?
На 14 място от 195 български общини е Севлиево през 2024 г. Преди една година е заемала 57 място. Най-прозрачна, според класирането е Община Сливен, следвана от Банско и Белослав. В дъното на таблицата са Общините Димово, Рудозем и Омуртаг.
Габрово е доста по-назад като две последователни години запазва 44 място в рейтинга на прозрачност на Общините.
Останалите общини в област Габрово не са твърде добре представени. Дряново съвсем леко се изкачва в таблицата по прозрачност - от 156 на 146 място, а Трявна от 129 на 113 място.
Рейтинг по институции в област Габрово
През 2024 г. Севлиево и Габрово разменят местата си в рейтинга на прозрачност на институциите в габровска област. През тази година Севлиево е начело в таблицата като най-прозрачна институция в областта, а Габрово, която миналата година беше на първо място, сега е на трето, където преди година беше Община Севлиево.
Регионалната здравна инспекция в Габрово продължава да заема второто място, а Областната дирекция на МВР - последното. Община Трявна е на четвърта позиция, Дряново с една стъпка нагоре - от осмо на седмо място. Областната администрация е петата по прозрачност институция в областта, Областна дирекция "Земеделие" твърдо стои на шеста позиция.
През 2023 г. в Община Севлиево са постъпили 22 заявления за достъп до обществена информация. петнайсет от тях са от граждани, три от журналисти и четири от представители на неправителствения сектор, сочи публичният отчет на администрацията. Всички заявления са подадени по електронен път, били са за предоставяне на служебна информация и на всички е отговорено в срок, няма постановени откази за предоставяне на информация, пише в отчета.
Всичко за проучването на ПДИ може да видите тук.