Научни изследвания в Медицинския център и болницата

Клинични изпитвания на лекарствени продукти и медицински изделия ще се извършват занапред в двете общински медицински структури - МБАЛ "Д-р Стойчо Христов" и "Медицински център-1-Севлиево". Съгласие да бъде разширен предмета на дейност на двете заведения бе дадено от ОбС, който е собственик на сто процента от капитала на дружествата. "В "Акта Медика" от пет години работим в тази област, подкрепям искането на колегите", каза д-р Огнян Пешков - общински съветник, който подчерта, че това е възможност и за генериране на допълнителни приходи за заведенията. Пълна подкрепа на исканията дадоха и от постоянната комисия по здравеопазване и социални дейности, чийто председател е д-р Сюзан Садъкова. 

Клиничните изпитвания са научни изследвания, които имат за цел да дадат отговори на научни въпроси, касаещи по-добро лечение на заболявания, но и тяхното ранно откриване и профилактика. Те са разрешени от закона при спазване на определени изисквания. Според запознати, клиничните изпитвания носят ползи и за пациентите, и за лекарите, и за здравната система като цяло, тъй като създават нови работни места, носят допълнителни възнаграждения на медицинските специалисти, спестяват разходи в бюджета на НЗОК, като осигуряват ранен достъп до иновативно и понякога твърде скъпо лечение. 

България е на седмо място в Централна и Източна Европа по брой започнати клинични изпитвания през 2014 година – общо 160, според данни на Регистъра на клиничните проучвания на ЕС, съобщават от medicalnews.bg. Лидери по започнати изпитвания са Полша, Чехия и Унгария – съответно 514, 340 и 332. През миналата година в България са били в процес на изпълнение 755 клинични изпитвания срещу 2 161 в Унгария, 1 895 в Чехия, 986 в Полша и 876 в Гърция.