Търсене

Община Севлиево изпадна в противоречия за съдбата на един отрязан орех

Община Севлиево изпадна в противоречия за съдбата на един отряза

Улица "Трета" в с. Младен

от Емилия Димитрова

Текстът по-долу е продължение на историята за засадения преди 60 г. от предците на семейство Недкови орех, който през май т.г. беше изненадващо отсечен от Община Севлиево, а три месеца по-късно разследващи издирват къде е дървесината. 

[[https://www.sevlievo-online.com/statii/zashto-otsyakoha-zdrav-oreh-i-kade-e-darvesinata-obshtinata-malchi-5212]]

За това "Севлиево онлайн" разказа през пролетта, когато от семейството сигнализираха, че без тяхно знание и без да бъдат предупредени, 60-годишното дърво, което е със статут на особена закрила, било най-напред окастрено, после нарязано, а дървесината извозена, но никой не знае от кого и къде. При съпоставяне на фактите се натъкнахме на няколко противоречия, които читателят и сам би уловил, ако се вгледа в документите, които публикуваме, предоставени ни от семейството. 

На общинска земя

Въпросният орех е засаден преди 60 г. от стопаните на къщата на улица "Трета" №19 в с. Младен. Дървото правело дебела сянка през лятото и раждало обилна реколта наесен. На никого не пречело, стволът му бил здрав, клоните - също, споделят от семейството.

"Дървото е на общинска земя, Общината има право да го отсече", каза през май т.г. за "Севлиево онлайн" кметският наместник на селото Иван Колев. А на въпроса какво е станало с дървесината, отговори: "Фирмата, която го отсече, я прибра. Не знам коя е". Колев каза още, че от семейството, пред чиято къща било дървото, поискали да се окастрят част от клоните, за да не пречат на плевнята в двора. Според него "ако беше останало само с кастренето, клоните пак щяха да израстат и да създават проблеми". Само че както вече стана ясно семейството категорично отрича да е искало да се кастрят клони на дървото. Последващите им действия в търсене на истината и дългата преписка, която водят с Общината, го доказва. 

Дългият път на един закъснял отговор

След като от семейството сигнализираха "Севлиево онлайн" за странно наложителната сеч, от медията бяха изпратени въпроси до Община Севлиево. Въпросите изпратихме на 5 май т.г., до 18 май отговор нямаше. На 18 май т.г. бе публикувано това, с което разполагаме около историята с отсечения орех, като в текста бе подчертано, че "Общината мълчи". На следващия ден отговорът оттам дойде. 

Изображение - 3238

Отговора на Община Севлиево на въпросите от "Севлиево онлайн"

Както се вижда от отговора, за ореха на ул. "Трета" в с. Младен има издадено разрешително да бъде отсечен. Документът е на основание експертно становище, съгласно Наредбата за изграждане на зелената система на територията на община Севлиево. На въпроса дали предстои да бъдато отсечени и другите три дървета от същия вид и на същата улица, от Общината пишат, че "останалите дървета не са включени в разрешителното и не следва да бъдат премахнати". Оказа се обаче, че това не е вярно. В експертното становище и издаденото на негово основание разрешително за изсичане на дърветата, се вижда, че становище за отсичането има за четирите ореха, защото били опасни. 

Изображение - 3239

В експертното становище, въз основа на което е издадено разрешително за отсичане на дървото, са вписани още три ореха на същата улица, за които от Общината казаха, че нямало да се секат

 

 

Дали интересът към случая е станал причина дърветата да бъдат запазени, можем само да предполагаме.

За съдбата на ореховата дървесина (една от скъпите дървесни сортове, използвана предимно за производство на луксозни мебели, стълби и врати, б.ред.), отговорът от общинската администрация гласи, че ще се използва за поправка на съоръжения в териториите за обществено ползване. Ако това е вярно, Община Севлиево със сигурност би станала обект на сериозен интерес, защото ще бъде първата, която използва орехова дървесина за направа на пейки и ремонтиране на детски пързалки.

В отговора от институцията се натъкваме и на още едно противоречие. Там пише, че разрешителните за извозването на дървесината, се издават от Общинско предприятие "Гори и земи". Само че от предприятието пишат, че не са издавали нито разрешително за сеч, нито превозни билети, нито са събирали такса. Написали са го до семейството, засадило ореха, на изпратени въпроси по реда на Закона за достъп до обществена информация. 

Изображение - 3240

ОП "Гори и земи" няма нищо общо с отсечения орех. От Община Севлиево твърдят обратното. 

Този отговор е в пълно противоречие и с написаното от заместник-кмета Невена Тодорова, която казва, че при извършена проверка в Общината се е установило, че ОП "Гори и земи" е издало необходимите разрешителни и приходни квитанции. Както се вижда от публикувания отговор от предприятието, те нямат нищо общо с отсичането на ореха в с. Младен, което пък провокира въпроси къде, от кого и как е била направената проверката, за която Тодорова пише и кой в крайна сметка казва истината - тя или зам.-директорът на предприятие "Гори и земи". 

Как е извозена дървесината, с какви документи и къде е закарана, са не по-маловажни въпроси, на които разследващите търсят отговор, след като от семейството подадоха сигнал за случая в прокуратурата. 

 

Изображение - 3241

Отговорът на зам.-кмета Невена Тодорова поражда съмнения, че не всичко в тази история е наред

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!