Декларация против изграждането на инсталация за горене на отпадъци край павликенското село Върбовка прие вчера и Общинският съвет в Севлиево. Текстът й, предложен от Станимир Стойчев (БСП), подкрепиха 22 от 29 общински съветници.
Декларацията бе приета по времето, когато пред Общината в Павликени вървеше пореден граждански протест, на който имаше граждани от всичките седем общини, които се надигнаха срещу инвестицията, зад която стои Румен Гайтански, известен с прозвището Вълка. Там бяха хора от Павликени, Сухиндол, Севлиево, Велико Търново, Горна Липница, Левски и Свищов.
Въпреки очевидно масовото неодобрение към бъдещия завод за горене на огромни количества боклук, не всички общински съветници в Севлиево подкрепиха декларацията. "Въздържал се" гласуваха тримата от ДПС и Владимир Тодоров, а Петинка Михайлова, Сюзан Садъкова и Явор Памукчиев не гласуваха. Нито един от седемте не обясни мотиви.
Основният аргумент на вносителя на текста за декларация бе близостта на с. Върбовка до община Севлиево и обстоятелството, че както Севлиево, така и останалите съседни общини - Сухиндол, Летница и Левски, са земеделски райони, в които голяма част от населението се препитава с животновъдство и земеделие. Спрямо Севлиево имотите, върху които се планира да бъде реализирана инвестицията, отстоят на 14 км североизточно от с. Крамолин, на около 18 км северно от Младен и Добромирка, все села от община Севлиево, а общинският център е на 24 км.
"За нуждите на инвестиционното предложение ще се ползва съществуваващата пътна инфраструктура, т.е. голяма част от достъпа до обекта ще е пътната мрежа, преминаваща през населени места в община Севлиево. Това значително ще увеличи тежкотоварния трафик, което ще създаде сериозен дискомфорт на населението от гледна точка на шум, прах и отработени газове от автомобилите", се казва в декларацията.
"Възложителят ни уверява, че ще се ползва стандартизиран отпадък единствено и само с национален произход като предвижда всичките 53 на брой регионални системи за управление на отпадъците да са потенциални доставчици на модифицирано твърдо гориво. Регионално депо за отпадъци в Севлиево не е запознато с това предложение и не е поискано неговото съгласие, респективно не са запознати Община Севлиево и Общински съвет Севлиево", се казва в документа, който заключва, че бъдещата инвестиция ще нанесе сериозни поражения върху здравето и живота на хора и животни, както и щети върху екологията и земеделието в региона.
Светла Георгиева, която е председател на инициативния комитет за събиране на подписи срещу инвестицията край с. Връбовка, заяви, че подкрепя декларацията, "защото вярвам, че всички гледаме в една посока". И макар последвалото гласуване да показа обратното, факт е, че само за една седмица в Севлиево са събрани близо 4 хил. подписа срещу завода за горене на боклук, а много бизнеси предоставиха обектите си за събиране на подписи. Христо Гунчев, член на инициативния комитет в Севлиево и председател на постоянната комисия "Екология и рационално използване на природните ресурси" в Общинския съвет, също обясни важността на гражданското недоволство и обяви, че подкрепя декларацията.
В Павликени събраните подписи вече са 7800.
С приемането на декларацията Общинският съвет задължи кмета на Севлиево да я предостави на директора на РИОСВ Велико Търново и министъра на околната среда.