Днес, 16 ноември, Министерството на здравеопазването, регионалните здравни инспекции (РЗИ), Областните съвети по наркотични вещества (ОбСНВ) и здравните медиатори в страната отбелязват Международния ден без тютюнопушене.
По традиция денят се отбелязва всеки трети четвъртък на месец ноември. За първи път денят без тютюнопушене е бил отбелязан през 1971 година в град Рандолф, САЩ. Тогава американецът Артър Р. Мълейни убедил своите съграждани да спрат да пушат поне за един ден. По този начин те спестили средствата, изразходвани за ежедневната им нужда от цигари, и с тях основали фонд към местното училище за отпускане на стипендии. Към средата на 70-те години на миналия век идеята на А. Мълейни придобила голяма популярност в САЩ, в резултат на което през 1977 година Американската общност за борба с рака (ACS) обявява всеки трети четвъртък от месец ноември за ден против тютюнопушенето. Понастоящем този ден се отбелязва в много държави по света и се чества официално и от Международния съюз за борба с рака (UICC).
Денят без тютюнопушенето е кампания, която дава възможност на милиони хора да се откажат от пушенето като вреден навик поне за един ден, а понякога и завинаги и има за цел да промени тяхното отношение към тютюнопушенето чрез предоставяне на подробна информация относно ефективните методи за отказване от тютюнопушенето и тютюневите изделия. Денят без тютюнопушенето е предизвикателство за милиони потребители, свързано с намаляване или отказване от използването на тютюневи изделия.
В България, 37,4 % от населението на възраст над 20 г. са активни пушачи (по данни от „Национално проучване на факторите на риска за здравето” на НЦОЗА, 2013-2014 г.), а тютюнопушенето, като рисков фактор за здравето води до сърдечносъдови, ракови, белодробни, мозъчни и други тежки заболявания. Тревожна и растящата употребата от малолетни и непълнолетни деца на наргилета и изделия за пушене, различни от тютюневите, относно здравните рискове и последиците за здравето на пушещите.