Първите положителни проби за грип са факт

снимка: pixabay

Нивото на интензивност на епидемичния процес на грип и остри респираторни заболявания в България продължава да нараства постепенно. В седмицата 26.11.2018 - 3.12.2018 г. общата заболяемост е 118,3 души на 10 000 човека. Сред наблюдаваните общо 381 400 лица от всички възрастови групи са регистрирани 4 512 случая на остри респираторни заболявания. 4 071 са били случаите през предходната седмица. Очаквано с най-висока заболяемост е възрастовата група 0 - 4 г., следвана от възрастовата група 5 - 14 г.

Първите положителни проби за грип от началото на сезона са получени през изминалата седмица.

Доказани са 3 грипни вируса A(H1N1) и един грипен вирус A(H3N2), съобщават от Министерството на здравеопазването. Оттам прогнозират, че през следващите няколко седмици броят на болните постепенно ще се увеличава, а очакванията са през януари и началото на февруари да настъпи пик на грипните заболявания.

Характерно за грипа е внезапно втрисане, висока температура, общо неразположение, болки в мускулите и ставите. Периодът от заразяването до появата на първите симптоми е средно 2 до 5 дни.

Заразяването става по въздушно-капков път –

чрез кихане и кашляне, но вирусите са устойчиви във външната среда и могат да преживеят няколко часа върху повърхности и запрашена среда. Честото миене на ръцете и доброто проветряване намалява възможността за заразяване от околните предмети и повърхности.

Най-честите усложнения при грипа

са остри вирусни бронхопневмонии, трудни за диагностика и за лечение, както и синуити, отити, миокардити и др. Най-уязвими за развитието на усложнения са малките деца и възрастните с хронични заболявания.

Използването на антибиотици

при вирусно заболяване, неусложнено с бактериална инфекция, е излишно и с нищо не помага на организма. Антибиотик може да се приема само след преценка от лекуващия лекар, спазвайки вида, дозата и продължителността на изписания препарат.

По данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията в Стокхолм към настоящия момент активността на сезонния грипен вирус в Европейския регион на Световната здравна организация е ниска. Грипни вируси се изолират спорадично от лица с респираторни заболявания, потърсили медицинска помощ, като и двата типа грипни вируси А и В се откриват почти по равно. Типично за този период на грипния сезон, заболяемостта и смъртността от грип са ниски.

Как да предпазим околните, ако имаме симптоми. За целта:

Избягвайте близък контакт с болни лица. Избягвайте местата с много хора и масовите мероприятия.

Ако сте болен, стойте на безопасно разстояние от другите, за да ги предпазите от заболяване. Избягвайте използването на обществения транспорт при възможност.

Използвайте хирургическа маска, ако имате такава възможност.

При заболяване останете вкъщи, не ходете на работа или училище и не излизайте по други причини.

Измивайте редовно ръцете си със сапун и вода, особено след кихане и кашлица.

Покривайте устата и носа си с ръка или кърпичка за еднократна употреба при кашлица и кихане.

При липса на условия за миене на ръцете използвайте влажни хигиенни кърпички за ръце.

Почиствайте твърдите повърхности като дръжки на врати, телефони и други често с обикновен почистващ препарат.

При липса на усложнения грипът се лекува в домашни условия с медикаменти, които облекчават симптомите, и достатъчно количество течности.

Не прибягвайте до самолечение. Потърсете медицинска помощ при първите симптоми.