Почетните отличия "Севлиево" - дамгосани с политика, все по-далеч от признанието за особени заслуги

След по-малко от месец, в Деня на Севлиево, на тържествена сесия на Общинския съвет, ще бъдат връчени поредните почетни отличия на Севлиево. Решението кой да бъде удостоен с тях обаче, се взема по-рано и това обикновено става на закрит председателски съвет при председателя на Общинския съвет. На него присъстват представители на всички групи в Съвета. 

Идеята е там партиите да се разберат на кого ще бъде връчено званието "почетен гражданин на Севлиево" и отличието "почетен знак на Севлиево" и да се спестят публичните дебати на предложените личности по време на заседанието на Общинския съвет. Последното се правело, научи "Севлиево онлайн", за да не бъде засегнат някой от номинираните. Точно затова, когато номинациите бъдат внесени за одобрение в Общинския съвет, те не се обсъждат, а директно се гласуват. Много рядко има някой глас "въздържал се".

Може на пръв поглед в тази приета с годините процедура да няма нищо смущаващо, но в действителност има. То е в мотивите, с които едно или друго предложение за удостояване с почетните отличия бива прието или отхвърлено и в очевидното несъобразяване със Статута за удостояване с почетните отличия.

През 2021 г. така и не стана ясно защо Боян Ботев - създател на сдружение "Граждани за Севлиево", инициатор на граждански подписки и радетел за решаване на граждански проблеми, не бе одобрен да получи посмъртно знака "Севлиево". За сметка на това отличието бе присъдено на хора, които имат заслуги, но те не биха могли да се определят като заслуги от голяма обществена полза, както е записано в Статута. 

Тази година има аналогичен казус. На предложението Данаил Лалев - председател на Народно читалище "Развитие-1870", да бъде удостоен с почетния знак "Севлиево" против са били от ДПС и ГЕРБ, научи "Севлиево онлайн" от свой източник. Причината била, забележете, бащата на Данаил Лалев, който в качеството му на шеф на местното полицейско управление, е изпълнявал служебни задължения. В опитите си да подходят принципно към ситуацията представителите на ГЕРБ и ДПС в председателския съвет много са се объркали, защото номинацията е била за Данаил Лалев, но тя е била отхвърлена още на етап обсъждане и така не е стигнала до проекторешение.

Кой е Данаил Лалев и достоен ли е да бъде удостоен с почетно отличие на Севлиево?  

В последните десет години откакто е избран за председател на читалище "Развитие-1870", Данаил Лалев преобразява изцяло сградата като й придава съвременен облик. В историята остават старите скърцащи подове и скучните бели стени, а на тяхно място се появяват зали и галерии в слънчеви тонове. 

Реставриран е стенописът на Николай Панайотов, основно е ремонтирана и обзаведена наново гримьорната, в салона е поставен нов задвижващ сценичен механизъм, купен е нов осветителен пулт и цифрови димери, с които е оборудвано апаратно помещение на втория етаж. Към придобивките са и два нови прожектори. Изцяло е подменена електрическата инсталация на сградата.

Нова поли функционална зала е обособена на втория егаж - за камерни мероприятия и репетиции на класа по балет. А реквизитът на читалището намери място в подпокривното пространство, също основно ремонтирано и пригодено за гардеробна. В ползваните от фолклорния ансамбъл и подразделенията му помещения в Дома на културата също е направен цялостен основен ремонт. 

През 2017 г. Народно читалище „Развитие-1870“ с председател Данаил Лалев печели проект за 100 хил. лв. по Програмата за развитие на селските райони, подмярка 7.2., за инвестиции в създаването, разширяването и подобряването на малка по мащаби инфраструктура. Финансирането е сто процента безвъзмездно, с парите се купува нова кино машина и още през пролетта на следващата година в Севлиево пак има работещо кино.

Извън ангажиментите си към севлиевското Читалище Данаил Лалев е зам.-председател на Съюза на народните читалища в България. 

През 2020 г. по случай 24 май той получава грамота за принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност. Грамотата му връчва лично тогавашният министър на културата Боил Банов. Отличени са едва 72 дейци на културата, за които от Министерството на културата обявиха, че до един са "изявени личности с изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската национална идентичност". 

На следващата година по случай Деня на народните будители на церемония в гербовата зала на президенството на Република България Данаил Лалев е удостоен с почетния знак на президента на републиката. Отличието се присъжда  "за значимия принос към съхраняването и развитието на българската културно-просветна традиция и по повод 165 г. от началото на общонародното читалищно дело и Деня на народните будители", пише в грамотата, придружаваща президентския знак. 

Всичко дотук е недостатъчно за общинските съветници от ГЕРБ и ДПС в Севлиево, за да подкрепят номинацията на Данаил Лалев за удостояване с почетен знак "Севлиево". (номинацията е направена от Станимир Стойчев, председател на БСП в Севлиево). 

"Каквото и да се случва, аз всеки ден ще ходя за по три-четири часа в Читалището, защото това, което се случва в репетиционните, на сцената, зад завесата е всичко, което ме прави удовлетворен, щастлив и мотивиран да продължавам да работя за Читалището. Останалото не ме интересува", бе лаконичният коментар на самия Лалев по повод отхвърлената номинация.  

Коментар на автора: Данаил Лалев няма да получи почетен знак "Севлиево", но той има много повече - обичта, уважението и благодарността на самодейците, за които преди години каза в едно интервю: "Днешните самодейци са парфюмирани със самочувствие". Част от това самочувствие са придобили, защото работят в модерна културна институция, която печели отличия и признание у нас и в чужбина. Единайста година начело на тази институция е Данаил Лалев, който отговаря на всички критерии от Статута за удостояване с почетни отличия, да получи знака "Севлиево". Ако лидерите на групи на ГЕРБ и ДПС не са съгласни, е добре да им се напомни, че има неща, които са преходни. Едно от тях е властта - могат да те изхвърлят по всяко време. От сърцата на хората обаче е доста по-трудно.