Решено: имуществото на Болницата става общинско

Имуществото на Общинската болница на Севлиево – сгради, коли, компютри, машини и апаратура, ще бъде прехвърлено на Общината. А след това Общината ще го даде отново на болницата за ползване и управление. Врътката бе одобрена с гласовете на 19 общински съветници, „против“ нея бяха четирима, двама се въздържаха и още двама бяха в зала, но не гласуваха.

До внасянето на предложението за прехвърляне собствеността на Болницата на Общината се стигна след искане на д-р Пламен Цеков – временно управляващ здравното заведение. А мотивите му, описани в писмо до кмета, са за по-гъвкаво управление на сградния фонд и оборудването, предвид наличието на просрочени задължения и отварянето с това на възможности за кандидатстване по проекти с европейско финансиране.

За обсъждането в залата дойде и самият д-р Цеков, по чието предложение стана прехвърлянето. Да чуят аргументите му за искането да се смени собственикът на притежаваното от МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ имущество настояха Ценка Йонкова и Йордан Стойков. „Как като се отпише имуществото от капитала на дружеството, това ще повлияе на просрочените задължения?“, попита Стойков и „По какъв начин отписването на активите ще направи Болницата избираемо лице при кандидатстването по европейски програми?“. А отказът на д-р Пламен Цеков да се яви на конкурс за управител на Болницата провокира г-жа Йонкова, която в прав текст каза, че щом д-р Цеков иска да управлява дружеството, внасяйки управленски предложения, следва да се яви на конкурс и го спечели. „Да ни предложи програма, за която настояваме от миналия мандат, вместо да се действа на парче“, каза бившият заместник-кмет в хуманитарната сфера.

Оказа се, че предложението да се деактува движимото и недвижимо имущество на Общинската МБАЛ е отпреди една година. Само че тогава политическата обстановка не била подходяща за внасянето му в пленарна зала, обясни самият д-р Пламен Цеков, тъй като било предизборно време, а пред ОбС стояли други приоритети. Що се отнася до искането да се извади от капитала на здравното заведение сградния и автомобилен парк, плюс техниката, то дошло след като д-р Цеков се срещнал с експерти по различни оперативни програми в опит да разбере как нашата болница може да кандидатства за европейско финансиране. Те го посъветвали сградите и оборудването да не са собственост на заведението, а на принципала, т.е. Община Севлиево. Тогава ЕС щял да разглежда инвестицията като вложение в общинска собственост, а не в собственост на търговско дружество.

„В този смисъл кой ще бъде бенефициентът при кандидатсването по Оперативни програми“, попита Йордан Стойков. „Вариантите са два“ - отговори д-р Цеков – може да е Общината, може и търговското дружество. „Следва ли да се притесняваме от това, че кредиторите могат да направят изискуеми вземанията си?“, поиска да разбере Николина Николова. На което не получи пряк отговор, но шумът в залата даде да се разбере, че ако това се случи, то не е алогично.

„Д-р Цеков, вие сте временно изпълняващ управител. Ще се явите ли на конкурс, за да разгледаме визията ви за бъдещето на болницата за следващите 10,15 години, каквато казвате, че имате?“, не отстъпи Ценка Йонкова. Отговорът бе: „В момента изпълнявам задълженията си по закон. Какво ще правя в бъдеще, е моя работа“.