Как напълно законно общински имот стана частна собственост без търг или конкурс

Когато сделката е между съседи, дори земята да е общинска, продажбата става без търг или конкурс, гласи Законът за устройство на територията(ЗУТ). През тази законова вратичка общински имот в Севлиево стана частна собственост само по силата на предложение, направено от кмета на града до Общинския съвет.

С 20 гласа "за", 6 "против" и трима "въздържал се" Общинският съвет на Севлиево одобри продажбата на парцел за жилищно застрояване в ж.к. "Митко Палаузов" и окончателно зачеркна гражданите, които още преди две години поискаха с подписка на мястото да се направи парк с кътове за детски игри и каране на велосипеди.

"За" продажбата са гласували от ГЕРБ-СДС, "БСП за България", ДПС, "Земеделски народен съюз" и Галин Ганчев от "Граждани за общината". "Против" прехвърлянето са от "Продължаваме промяната-ДБ" и "Възраждане". Останалите трима от групата на "Граждани за общината" са "въздържал се".  

Всички факти и обстоятелства около тази сделка водят до извода, че тя е отдавна договорена. Извън всякакво съмнение е също, че е в пълно съотвествие със законовите разпоредби. Какво тогава не е наред?

Обществен срещу инвеститорски интерес

През 2022 г. по силата на едно скандално решение на Общинския съвет в Севлиево, дружество „ММ 74 Строй“, чийто едноличен собственик и управител според Търговския регистър е Михо Боев, става собственик на парцел в един от най-бързорастящите и най-гъсто застроени комплекси на Севлиево. Парцелът, който дружеството купува, е обявен на търг с явно наддаване. Той е един от трите новообразувани върху по-голям общински имот, от 5 дка, който Общината опита да продаде още през март 2021 г., но се сблъска с гражданското недоволство.

Заради обществените настроения кметът се отказа да продава и сам оттегли точката от дневния ред на заседанието, на което трябваше да бъде одобрена продажбата. Година по-късно въпросният терен вече не беше един, а три отделни имота. Разделянето им е станало със заповед на кмета на Севлиево от 12 май 2022 г., се разбра от материалите, предоставени на съветниците, а на заседание на местния парламент през юни за продажба се предлагаха два от тях, крайните. За средния имаше неофициално становище, че ще остане за парково пространство, както искаха 800 граждани с две отделни подписки. 

Със съгласието на съседа

Точно този среден парцел две години по-късно отиде в частни ръце, на основание чл. 15, ал.3 и ал.5 от ЗУТ. Текстовете на двете алинеи са свързани и гласят, че границите на един имот могат да се променят със съгласието на собственика им и по силата на предварителен договор, като когато сделката е между съседи, продажбата на имотите, засегнати от промяната, е без търг или конкурс.

На основание този законов текст Общинският съвет в Севлиево даде съгласие да се прехвърлят 2.7 хил. кв. м общинска земя на частно дружество. Със същото решение е одобрена и пазарна оценка на имота – 197 хил. лв. без ДДС, а кметът е упълномощен да сключи договор – предварителен и окончателен, с купувача.

Купувачът е строителен предприемач и би било странно да не е знаел преди две години, когато придобива първия имот, че съседният му е в „кърпа вързан“ при това в пълно законово съответствие. 

За да не учим децата си да карат колело в гаража

За първи път за продажба на общинска земя в ж.к. „Митко Палаузов“ в Севлиево се заговори през март 2021 г. Към този момент в Община Севлиево бе входирана гражданска подписка с 500 подписа, с които се искаше на мястото Общината да направи парк с кътове за отдих, места за игра на децата, велоалеи и необходимата маркировка, „за да не учим децата си да карат колело в гаража“.

Срокът за произнасяне по подписката на гражданите изтичаше на 1 април 2021 г., два дни по-рано продажбата на имота, обект на гражданските исканията, бе внесена в Общинския съвет и получи одобрение.

Тогава против гласуваха Христо Гунчев, Галин Ганчев, и Емилиян Маринов. "Въздържал се" бяха Димитър Тонев, Светла Георгиева, Станимир Стойчев и Христо Шипкалиев. 

Междувременно бяха събрани нови 300 подписа срещу застрояването на празния парцел, но и това не обърна нагласата на местните законодатели, които решиха, че какво искат гражданите не е важно.

Както вече стана ясно два от парцелите се сдобиха с нови собственици, а Общината запази този между тях до декември 2024 г.,когато и той премина в частни ръце, но този път без търг, само с натискане на копче за гласуване.

Моите уважения към Вас, смятам, че можете повече, се обърна към общинските съветници на Севлиево един от живеещите в жилищния блок, непосредствено до спорния парцел. „В квартала няма спокойствие, заради ежедневното, целодневно и до късно рязане на тухли, къртене, благодарение на това ново строителство. Второто, което нямаме е чистота, пак благодарение на същото, защото кални камиони всеки ден излизат по улиците и улиците стават безобразни“, каза в пленарна зала гражданинът Мирослав Русев, но думите му удариха в празното, тъй като решението за сделката вероятно вече е било спазарено.