Седем общински съветници подкрепиха предложението на групата на "Продължаваме промяната-Демократична България" в севлиевския Общински съвет да се пренасочат средства от инвестиционната програма на Севлиево към препроектиране на хидровъзел "Бяла". Единайсет гласуваха "въздържал се", пет - "против", но нито един от несъгласните не се мотивира. За разлика от тях вносителите обявиха внесеното предложение като такова с "неотложен характер по болезнен проблем". И то наистина щеше да е такова, ако се бяха подготвили преди внасянето в пленарна зала.
Справка на "Севлиево онлайн" с нормативната уредба показва, че искането на ПП-ДБ няма как да бъде подкрепено на основанията, които те посочиха при внасянето. Внесено бе като допълнителна точка в дневния ред, каквато така и не стана заради липса на подкрепа.
Става въпрос за едно писмо на министъра на финансите до кметовете общини от 15 август т.г., с което на кметовете се дава възможност да правят промени по утвърдените приоритетни проекти от капиталовата си програма. Промените включват замяна на утвърдени проекти с нови, допълване на вече одобрени проекти и дори отпадане на проекти от списъка на одобрените за финансиране. Срокът това да се случи е 1 септември т.г., затова от ПП-ДБ обявиха, че трябва да се бърза.
Има обаче една подробност, която от ПП-ДБ не са отчели
Съгласно Закона за държавния бъджет (чл. 107, ал. 1, т. 3) министърът на регионалното развитие и благоустройството сключва споразумения с кмета на съответната община "за финансиране на проектиране, строителство, основен ремонт и реконструкция на водоснабдителни и канализационни системи и съоръжения, представляващи публична общинска собственост". Тук разковничето е вида собственост. Недостроеният язовир на Севлиево, или бъдещ такъв, е публична държавна собственост и като такъв не Общината ще го строи, а държавата. Това е посочено и в писмото на севлиевския кмет от 21 август т.г. до държавните институции, с което се иска държавата, като собственик на ВиК мрежите и съоръженията към тях, да предприеме "съответните действия, необходими за своевременното възобновяване на работата за ускорено доизграждане на този стратегически за региона хидровъзел”.
Знаеха ли това общинските съветници, които не подкрепиха предложението на ПП-ДБ?
Верятният отговор е не. Ако не е така, няма обяснение как нито един не се аргументира за отказаната подкрепа на предложението. Само с едно изречение можеше да се постигне повече, отколкото с масовата демонстрация на политическо надмощие, защото каквото и да си говорим, гласуването по въпроси с водата в Севлиево е в голямата си част политическо и зад него рядко прозира грижата за бедстващите без вода жители на общината.
Предложението по думите на вносителите не търпеше отлагане. Спешността идва от датата 1 септември, до която, според указания на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), могат да се правят промени по отпуснатото финансиране на общините за капиталови разходи и те могат, според приоритетите си, да променят капиталовата си програма, обясниха вносителите.
Под 10% загуба на вода срещу "приоритетен обект за финансиране"
Казусът в Севлиево, според общинските съветници от ПП-ДБ, касае два от участъците от довеждащия водопровод, които са с най-малки загуби на вода - под 10%. Това, смятат те, не прави тази част от водопровода приоритетна на фона на задълбочаващата се водна криза и вече единодушното решение, че единствено язовир може да се справи с безводието в общината.
Докато от едната страна са ремонти, които според ПП-ДБ могат да почакат, от другата е Община Севлиево, която на 21 август т.г. с писмо до институциите обяви, че хидровъзел "Бяла" е "приоритетен обект за финансиране, решаващ проблемите, свързани с кризите в питейно - битовото водоснабдяване в региона" и очаква от държавата пари за препроектирането на водоема. Казано по друг начин язовир "Бяла" трябва да е в инвестиционната програма на държавата, а не на Община Севлиево.
Всички искат язовир, но подходът им е различен
Това от ПП-ДБ не бяха отчели, но в направеното от тях предложение все пак има нещо добро. С него доби гласност обстоятелството, че водопроводи с повече загуби ще бъдат реконструирани, а такива с в пъти по-големи течове, засега са извън списъка с приоритетни.
Участъците с най-малки водозагуби според изнесеното днес, са два от източния водопровод, с обща дължина близо 4 км и друг - с около километър дължина. Водозагубите по тях не надхвърлят 8%, което според ПП-ДБ ги прави не толкова спешни за реконструкция. Затова те предлагат част от споразумените с МРРБ 7 млн. лв. да отидат за ремонт на външен водопровод след отклонението от Севлиево към с. Добромирка, с 59% водозагуби, ремонт на западен водопроводен клон от Пречиствателната станция в Стоките към Севлиево, по който са регистрирани над 21% течове и препроектиране на язовир "Бяла", което, както стана янсно, няма как да попадне в тази графа.
На финала на днешното заседание Общинският съвет прие декларацията, под която са се подписали всички председатели на групи в Общинския съвет и с която те се обединяват в искането си държавата да стане активна страна във възобновяване строителството на язовир за Севлиево. Тази декларация е внесена на днешното заседание под номер 2.1, но текстът й не противоречи на предложеното от ПП-ДБ. Дори би могло да се приеме, че двете се допълват, тъй като в декларацията политическите сили се обявяват "за спешно предприемане на съответните мерки и действия от страна на компетентните държавни органи и институции, необходими за своевременното възобновяване на работата по ускорено доизграждане на стратегическия за региона на община Севлиево хидровъзел „Бяла“. А от ПП-ДБ поискаха точно спешно вземане на мерки, въпреки, че не бяха се задълбочили в детайлите, които биха отворили път за подобни действия.
В капиталовата програма на Севлиево за 2024 г. са са одобрени за финансиране следните общински проекти:
Реконструкция на довеждащ водопровод до ПСПВ „Стоките“ и източен водопроводен клон за питейна вода на стойност 14.2 млн. лв.; Реконструкция на довеждащ водопровод до ПСПВ „Стоките“ и източен водопроводен клон за питейна вода, етап 1, участък 4-5, с дължина малко над 4 км и на стойност 5.4 млн. лв.; Изграждане на спортно-тренировъчна зала "Севлиево" в парк "Казармите" на стойност 2.9 млн. лв.; Изграждане на футболно игрище с изкуствена трева (2 млн.- лв.), Обновяване на прилежащата територия на Дом на културата „Мара Белчева“ (1.8 млн. лв.); Реконструкция на уличните водопроводи в централната градска част (1.6 млн. лв.), Реконструкция на довеждащ водопровод до ПСПВ „Стоките“ и източен водопроводен клон за питейна вода, етап 1, участък 1.1 с дължина близо километър и стойност 1.6 млн. лв. (всички цени са без ДДД, б.р.).