Спасителят от област Габрово Росен Терзиев получи Почетна грамота от президента Румен Радев

Досега бяхте наши съседи, сега сте наши кръвни братя, каза нейно превъзходителство Айлин Секизкьок, посланик на Република Турция у нас

Росен Терзиев е вторият на втората редица отляво надясно, снимка: Областна администрация Габрово

Росен Терзиев- единственият спасител от област Габрово, участвал в акциите след земетресението в Турция, получи Почетна грамота от президента Румен Радев. Това се случи на официалната церемония за „Пожарникар на годината – 2022 г.“ в столицата.  По време на събитието бяха отличени служители ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ и участвалите в спасителните операции в южната ни съседка.

Държавният глава отправи силни думи на признателност към смелите мъже и жени. „Когато на 6 февруари бедствието сполетя Турция, именно куражът и себеотрицанието на спасителите съхрани живота на множество хора, даде вяра, надежда и упование. Трябва да бъдем горди, че България се отзова светкавично и изпълни своя дълг. Благодарение на вас показахме, че сме държава с ефективни институции, която може да изпълнява сложни спасителни операции“, заяви президентът Радев.

 

Поздравително слово към наградените екипи отправи и Н.Пр. Айлин Секизкьок, посланик на Република Турция у нас: „Вие, скъпи приятели, потеглихте към зоната на бедствието в рамките на няколко часа. Бяхте светлина в най-тъжната ни нощ, спасявайки стотици от големите разрушения. Вие заехте специално място в сърцата на турския народ. Досега бяхте наши съседи, сега сте наши кръвни братя“.

Росен Терзиев получи /лагодарствена грамота r от областния управител Кристина Сидорова. Той гостува в Областна администрация- Габрово само ден след завръщането си от южната ни съседка и разказа за преживяното по време на мисията.

Километри разруха, миризма на смърт и изгорени боклуци, които хората ползват, за да се сгреят - разказва Росен Терзиев, един от спасителите в Турция - тук

За Турция заминава на 8 февруари т.г. заедно с още 19 души.  Росен Терзиев е спелеолог повече от две десетилетия и част от екипа на „Пещерно спасяване“, който в тази акция се състои от 12 спасители. Към тях се присъединяват и 8 доброволци, единият от които е лекар.  В продължение на 6 дена работи от 08.00 часа сутринта до 03.00 часа през нощта.  Наранява крака си, докато издирва оцелели в сграда, която е подпряна от багери, за да не се срути. Признава, че няма спасител, който да е бил подготвен за подобен мащаб на опустошение. Погледът му съзира само съборени сгради дни наред, а докато се борят да измъкнат от отломките и живи, и загинали са разтърсени от вторични трусове на всеки 15 минути.