На 4 март 1924 г. в една тетрадка е регистриран първият експонат, поставил началото на музейното дело в Севлиево. Тетрадката и днес се пази в музея, който тази година отбеляза 100 години музейно дело и 70 години от създаването на Историческия музей в Севлиево.
Без съмнение за това време са се случили много неща, а музейните работници през годините са събирали бавно, търпеливо, с обич към историята и родния край миналото на Севлиево и региона. Всичко това вече може да бъде видяно на едно място не само в музея. Систематизирано, обобщено, с подходящия текст и обяснения, работата на историците излиза на бял свят в изданието "Севлиево през вековете. Исторически измерения, събития, личности", което ще има своето представяне пред публика тази вечер.
Сборникът "Севлиево през вековете" съдържа докладите от едноименната научна конференция, на която Севлиево и Историческият музей бяха домакини тази есен и която събра в града елита на историческата наука, археологията, етнографията, специалисти по възрожденска архитектура, изкуство и знания за езика.
В сборника със свои текстове са включени и емблематични за Музея в Севлиево и историята на този край личности като Симеон Симеонов - откривателят на хоталич, Йончо Панов - първият директор на музея, Тотьо Грозев, специалист по най-новата история на Севлиево, Найден Петров - също бивш директор на музея, когото наследи сегашния директор Ивета Миленова.
Сборникът "Градски щрихи" е реализиран по проект на Историческия музей. В него са представени най-ценните и интересни предмети, снимки и документи от експозициите и фонда на музея от XIX и началото на XX век, свързани с бита, социалното положение и обществената дейност на севлиевци от това време.
Луксозното издание представя над 200 изображения на движими културни ценности от музейния фонд от посочения период, а издателите планират да има и втора част, в която ще бъдат представени недвижимите културни ценности, запазени до днес и трета част, в която ще бъдат популяризирани бележитите личности на Севлиево от същия период. Съставител и автор на текста е Ивета Миленова.