Министерството на здравеопазването е възложило на Регионалните здравни инспекции конкретни действия за засилване на надзора и контрола на заболяването западнонилска треска на територията на съответната област.
Препоръчано е информиране на медицинските специалисти за епидемичната ситуация в страната и насочване на вниманието им към откриване на случаи с фебрилитет с неясна етиология или инфекции на централната нервна система (вирусен менингит/енцефалит), независимо от това дали е налице ухапване от комари.
Причината за указанията са регистрираните в страната три случая на западнонилска треска. Те са при мъже на възраст 61-74 г., като два от случаите са завършили летално.
Първият заболял е от област Хасково и е определен като вносен случай поради пребиваване в Гърция от м. май тази година. Завръща се в страната в началото на август, поради оплаквания от изтръпване и силни болки по мускулите, обрив по кожата, повръщане и температура 38 градуса.
Другите два случая са от област София-град. Пациентите са хоспитализирани по спешност в увредено общо състояние със слабост в крайниците, отпадналост, повишена температура. При единия от тях е налице придружаващо заболяване – болест на Паркинсон. Двата случая от област София-град завършват с летален изход.
По данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията в периода 01.01. – 31.07.2024 г. осем държави са съобщили 69 местни случая на ЗНТ при хора, както следва: Гърция (31), Италия (25), Испания (5), Австрия (2), Унгария (2), Сърбия (2), Франция (1) и Румъния (1).
От тях 8 случая са завършили летално: Гърция (5), Италия (2) и Испания (1). Допълнително, случаи са регистрирани в Косово (1) и Албания (3).
Западнонилска треска. Как да се предпазим?
Западнонилската треска е вирусна инфекция с трансмисивен механизъм на предаване (чрез ухапване от насекомо). Заболяването е най-често срещано сред птиците и конете. Обикновено се разпространява при хората от заразени комари, които се инфектират от заразени птици. Вирусът може да се разпространява и от човек на човек чрез кръвопреливане и трансплантация на органи. Други начини, по които вирусът може да се разпространи, са от майка на дете по време на бременност и кърмене.
Вирусът на западнонилската треска има широка географска циркулация в Европа, поради изобилието от комари от определен вид (Culex) на целия континент, които го разпространяват. Най-много случаи при хора се регистрират от юли до октомври, с пик през август – септември.
Инкубационният период е между 3 и 14 дни. Около 80 % от инфекциите при хората протичат без симптоми. Около 20 % от заразените с вируса развиват заболяване - Западнонилска треска, което обикновено протича леко до умерено тежко, с грипоподобни симптоми – температура, главоболие, неразположение, умора. Възможна е и поява на макулопапулозен обрив, гадене и повръщане. При по-малко от 1 % от заболелите протичането е тежко и засяга нервната система (енцефалит, менингоенцефалит), предимно при хора в напреднала възраст и с придружаващи заболявания.
Личните предпазни мерки за предотвратяване на инфекцията включват използване на репелент за комари, носене на дрехи, които покриват откритите части от тялото, замрежване на прозорците, използване на уреди и препарати за домашна дезинсекция.