На 16 септември Върховният административен съд решава ще се гори ли боклук край с. Върбовка

Карта на отрицателното въздействие на инвестицията край с. Върбовка, предоставена от "За Павликени"

На 16 септември във Върховният административен съд е насрочено заседание по делото, образувано по жалба на директора на Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) във Велико Търново и сдружение „Ти решаваш“ срещу решението на Административен съд София-област да даде зелена светлина за инвестиция на Румен Гайтански – Вълка, която включва изгарянето на тонове боклук край с. Върбовка, община Павликени.

Делото е насрочено за 11 ч., а в Павликени гражданите се обединяват, за да присъстват на съдебното заседание, се вижда от пост във фейсбук на сдружение „Ти решаваш“.

Дотук се стигна, след като административният съд София-област уважи жалбата на дружество "Петрургия" срещу решение на директора на Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) във Велико Търново, с което не се одобрява инвестиционното предложение „Изграждане на логистична и складова база за каменни фракции, цех за производство на каменна вата, енергоизточник за нуждите на производството, сграден фонд и площадки за находище „Върбовка“, с. Върбовка, община Павликени, област Велико Търново“.

Решението на съда е от 12 юли т.г. и с него се дава зелена светлина за осъществяване на инвестиционното намерение на дружеството, чийто собственик е Румен Гайтански, известен с прозвището Вълка. То обаче не бе окончателно и можеше да бъде обжалвано пред Върховния административен съд. 

Два експертни съвет с две различни решения

За да получи разрешение за инвестицията си Гайтански се нуждаеше от положителното становище на РИОСВ Велико Търново и го получи през януари 2022 г. Експертния екологичен съвет към инспекцията гласува с девет гласа "за", шест "въздържал се" и само два „против“ да се даде положително становище за инвестицията край павликенското село Върбовка.

Срещу това решение се надигна вълна от обществено недоволоство, посредваха граждански подписки, в които близо 20 хил. жители на пет общини – Велико Търново, Павликени, Сухиндол, Севлиево и Левски, изразиха несъгласието си с бъдещата инвестиция.

5421 подписа срещу инсталацията за изгаряне на боклук край с. Върбовка от Севлиево внесе Светла Георгиева - тук

По това време директор на великотърновската екоинспекция е Цонка Христова, която малко след решението на Екологичния съвет, бе сменена от тогавашния министър на околната среда и водите Борислав Сандов (в кабинета Петков, б.р.) с Мая Радева. Радева е позната в региона като директор на природен парк "Българка", скандално сменена през 2014 г. от Али Алиев - активист на ДПС, по-късно общински съветник, днес началник на Общинския инспекторат в Севлиево.

Радева изиска повторно разглеждане на Доклада за въздействие оценката върху околната среда, а в резолюцията й за това се посочваше, че "са налице депозирани особени мнения на двама от членовете на Експертния съвет", в чиито становища "са изтъкнати процесуални пропуски, непълноти по отношение на различни компоненти и фактори на околната среда" и се обръща внимание на становищата на РЗИ - Велико Търново,  Басейнова дирекция – Плевен и Регионалния исторически музей във Велико Търново, в които е направено искане за допълване на доклада. 

На 24 април 2023 г. вторият Експертен екологичен съвет гласува коренно различно - с 19 гласа „за“, един „против“ и един „въздържал се“ Съветът предложи на директора на РИОСВ да вземе решение „Не одобрява" инвестиционното предложение на "Петрургия".

Казусът се пренесе в съда

Това решение от "Петрургия" обжалваха пред Администравен съд София-област, който отсъди в полза на дружеството - жалбоподател и с това на практика се даде зелена светлина на Гайтански да започне с осъществуването на инвестиционното си намерение. Това бе отложено заради жалба от РИОСВ въвВелико Търново и сдружение "Ти решаваш", с която бе поискано пред Върховния административен съд да отмени решението на първоинстанционния.   

Инвестиционното предложение на дружество "Петрургия", собственост на Румен Гайтански, е „Изграждане на логистична и складова база за каменни фракции, цех за производство на каменна вата, енергоизточник за нуждите на производството, сграден фонд и площадки за находище „Върбовка“, с. Върбовка, община Павликени.