Директорът на регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) във Велико Търново Мая Радева не одобри инвестиционното предложение на Румен Гайтански за изграждане на логистична и складова база за каменни фракции, цех за производство на каменна вата и електроцентрала за горене на боклук край павликенското село Върбовка.
Решението е от 28 април т.г., публикувано е на сайта на инспекцията на следващия ден. В него на 26 страници са посочени мотивите за отказа на Радева.
Инвестиционното предложение на Гайтански ще има сериозни потенциални въздействия,
включително от аварийни ситуации и анормален режим на работа, върху атмосферния въздух, водите и почвата, се казва в мотивите на екоинспекцията. Това всъщност обобщава страховете на гражданите от пет близки или съседни на Павликени общини, които близо една година организират подписки, протести и изразяват становища срещу пускането в действие на завод за изгаряне на боклук с капацитета на планирания в с. Върбовка.
Мерките, които инвеститорът е заложил, за да елиминира вредните последици за природата, по-скоро преповтарят нормативните изисквания и имат общ и декларативен характер, посочва директорът на РИОСВ.
В Доклада за въздействие върху околната среда
не са предвидени технически и организационни мерки по отношение на отпадъка,
който предстои да бъде изгарян, в това число неговото складиране, начините на съхранение и съдбата на отпадъчния продукт от производствения процес.
Не са предвидени мерки по отношение и на водите
за ограничаване на евентуално отрицателно въздействие върху намиращия се в близост основен водоизточник на с. Върбовка, няма данни как ще бъдат обезпечени необходимите водни количества за производството, нито как ще се действа при евентуални аварии.
В Доклада за въздействие върху околната среда не са анализирани потенциални аварийни ситуации и екологични последици от работата на инсталацията за горене на отпадъци. Той не съдържа и мерки при евентуални екологични замърсявания. Описано е, че при извънредни ситуации, в това число екологично замърсяване, ще се работи по авариен план, но няма данни за потенциални замърсявания от анормален режим на работа, посочва Радева.
Не са предвидени още мерки за потенциални замърсявания на производствената площадка и съседните площи.
Решението на Радева се основава и на становищата на други организации. Цитира се становище на РЗИ Велико Търново от август 2022 г., според което информацията в ДОВОС е непълна и неточна. Пак там се казва, че „оценката на здравния риск не е разгледана във всички аспекти и не доказва по категоричен начин липсата на здравен риск за населението от реализирането на инвестиционното предложение, нито предлага ефективни мерки за намаляване на отрицателното въздействие“.
Министерството на здравеопазването също отчита липсата на данни за потенциалния риск за здравето на населението,
„като в заключение отчита, че здравето на гражданите е национален приоритет, който стои над интересите на отделни граждани или стопански субекти“.
По отношение на почвите „не са представени неоспорими доказателства, че при реализиране на инвестиционното намерение няма да се допусне замърсяване на почвите с вредни вещества в съседни имоти“.
Инвестицията би довела и до риск за пътищата в региона,
тъй като транспортирането на материали и готова продукция ще се извършва по три общински и два републикански пътя, съгласно представената транспортна схема. „Съществува реална опасност републиканските и общински пътища да бъдат подложени на изключително натоварване, което да доведе до разрушения във вече ремонтираните участъци и допълнително разрушаване на тези, които се нуждаят от ремонт“. В тази връзка е и становището на Областно пътно управление Велико Търново, в което се подчертава, че републиканските пътища не са предвидени за движение на тежки МПС и не се предвижда промяната на това.
По отношение на опазването на културните ценнности в региона е становището на Регионалния исторически музей във Велико Търново. В него се посочва, че има опасност от унищожаването на културно историческо наследство и инвеститорът е бил уведомен за това, но не е декларирал ангажименти в тази посока.
В решението си директорът на РИОСВ изброява всички граждански подписки, протестни писма, становища и декларации, получени в инспекцията. Това са шест граждански подписки на жители от Сухиндол, Павликени, Летница, Севлиево, Велико Търново и Левски с общо над 20 хил. подписа; десет становища, сред които на природозащитници, един университетски преподавател, производители на земеделски продукти и др.; седем протестни писма – от Националния съюз на зърнопроизводителите, Регионалния съюз на фермерите, съсловна организация на земеделските производители и на пчеларите, от работещи в сферата на здравеопазването, от Асоциацията на производителите на декоративни цветя, от юристи; четири декларации – от Общинските съвети в Павликени и Сухиндол, и от Общините Левски и Летница.
И Общинския съвет в Севлиево прие декларация, но за нея не се споменава от РИОСВ?
На 31 март 2022 г. Общинският съвет в Севлиево също прие декларация срещу горенето на боклук в близост до общината. Текстът й бе предложен от Станимир Стойчев (БСП), подкрепиха я 22 от 29 общински съветници.
Основният аргумент на вносителя на текста за декларация бе близостта на с. Върбовка до община Севлиево и обстоятелството, че както Севлиево, така и останалите съседни общини - Сухиндол, Летница и Левски, са земеделски райони, в които голяма част от населението се препитава с животновъдство и земеделие. Спрямо Севлиево имотите, върху които се планира да бъде реализирана инвестицията, отстоят на 14 км североизточно от с. Крамолин, на около 18 км северно от Младен и Добромирка, все села от община Севлиево, а общинският център е на 24 км.
"За нуждите на инвестиционното предложение ще се ползва съществуваващата пътна инфраструктура, т.е. голяма част от достъпа до обекта ще е пътната мрежа, преминаваща през населени места в община Севлиево. Това значително ще увеличи тежкотоварния трафик, което ще създаде сериозен дискомфорт на населението от гледна точка на шум, прах и отработени газове от автомобилите", се казва в декларацията.
С решението, с което бе гласувана декларацията, се упълномощава кмета на Севлиево да я внесе в РИОСВ и в Министерството на околната среда и водите. Дали това е направено, засега не е ясно. Сред подробно изброените подписки, възражения и декларации, постъпили в РИОСВ, липсва декларация от Общински съвет Севлиево. Ако се окаже, че тя не е внесена, това означава, че решението на Общинския съвет не е изпълнено. "Севлиево онлайн" се ангажира да провери.
Решението на директора на РИОСВ, с което инвестиционното предложение на Румен Гайтански не се приема, не е окончателно. То може да бъде обжалвано пред съда или пред министъра на околната среда и водите.