На територията на община Севлиево започна функционирането на система за разделно събиране на отпадъци от опаковки и от отпадъчните материали (хартия и картон, метали и пластмаси и стъкло), съобщиха от Община Севлиево.
Във връзка със сключен договор между Общината и дружество "Екопак България" на различни места в града и някои села са разположени сини, жълти и зелени контейнери. В сините контейнери се събират хартиени и картонени отпадъци от опаковки, в жълтите - пластмасови и метални отпадъци, а в зелените контейнери – стъклени отпадъци.
За първи път разделно събиране на отпадъци от опаковки, освен в град Севлиево, ще се извършва и в села от общината.
Цветни контейнери има в селата Ряховците, Петко Славейков, Кормянско, Сенник, Градница и Бериево. Най-много контейнери естествено има в града - 48 сини, 48 жълти и 48 зелени контейнера. В с. Ряховците и . Градница контейнерите са по три от трите цвята, в с. Петко Славейков са два сини, два жълти и три зелени, по два от всеки цвят са в с. Кормянско и по един в с. Бериево.
Системата за разделно събиране ще се обслужва от специализирана техника –сметоизвозващ автомобил, оборудван с хидрокран и преса, който е снабден със сменяеми табели, указващи вида отпадъци и цвета на обслужваните контейнери по установения график.
Сините контейнери ще бъдат извозвани два пъти месечно за града, и веднъж в месеца за останалите населени места. Жълтите - два пъти месечно за града, и един път месечно за останалите населени места, а зелените - два пъти годишно. При необходимост, тази честота на обслужване на контейнерите ще бъде променяна. Необходимост в случая означава препълване или незапълване на съдовете с отпадъци, се уточнява в разпространеното от общинската администрация.
Разделно изхвърляне на боклука в Севлиево на практика няма от март 2016 г.
Тогава след 9 години дейност в града ни, дружеството "Екобулпак" прекрати едностранно договора си с Община Севлиево, а малко след това поетапно си прибра жълтите и зелени контейнери. Дотогава от "Екобулпак" бяха разположили над 250 контейнера за разделно събиране на територията на град Севлиево, а причината дружеството да си прибере съдовете и напусне Севлиево беше, че контейнерите не се използват от населението съгласно тяхното предназначение. "В тях се изхвърлят предимно битови, органични и строителни отпадъци. Тази тенденция се оказа устойчива във времето. През изминалите години почти 80% от събраните в цветните контейнери отпадъци са битови", написаха в отговор от дружеството на въпроси от "Севлиево онлайн".
Почти веднага, след като "Екобулпак" си тръгна от града, общинските съветници упълномощиха кмета на Севлиево да сключи договор с друга организация за разделно събиране на отпадъците, като се очакваше това да отнеме време, но едва ли някой е предполагал, че това време ще продължи години. Две години по-късно от Общината разположиха на различни места в града нови контейнери, в които пак трябваше боклука да се изхвърля разделно, но това отново не се случи. Тези контейнери бяха както всички останали и единствено стикери на лицевата им страна указваха, че там може да се изхвърля разделно боклук.
По това време започва работа сепариращата инсталация в Севлиево, в която общият боклук се сортираше ръчно
и по регламент трябваше да отива за рециклиране. Инсталацията е проектирана, за да приема битов отпадък от три общини - Севлиево, Дряново и Сухиндол. Според проекта след като отпадъците постъпят, от тях се отделят онези, които стават за рациклиране, т.е. метал, пластмаса, хартия и картон. Останалите, негодни за преработка, се извозват до депото. Част от боклука се превръща в така нареченото RDF гориво, получено чрез механо-биологично третиране на отпадъците.
"Призоваваме всички жители и собственици на търговски обекти в посочените населени места да използват по предназначение наличните контейнери за разделно събиране, като по–обемистите кашони и бутилки трябва да бъдат сгънати или нарязани, с цел преминаването им през отворите на съдовете", написаха в съобщението до Община Севлиево, публикувано във фейсбук страницата на институцията.