Тази година фините прахови частици в Севлиево са били 25 пъти над нормата

При норма 50 мкг/м3, е ясно колко пъти тя е била надвижена, снимка: скрийншот airtube.info

От 6 януари т.г. до днес фините прахови частици в Севлиево са били в 25 дни над нормата. Това показва справка на сайта airtube. Сайтът е част от проекта LUFDATEN и българската му част Airbg.info.

Информацията за качеството на въздуха в него се набавя посредством сензори, инсталирани и поддържани от доброволци. В Севлиево има инсталиран един сензор, на ул. "Ахмед Татаров".

Информацията, генерирана от всички сензори в страната, се събира на няколко съвъра, откъдето е достъпна свободно като "отворени данни" и всеки може да ги изтегли и анализира. 

В петъчния брой на в. "Седмицата" Ружа Любенова е направила подробен анализ на данните от сензора, инсталиран в Севлиево. Тя е пресметнала, че шест дни през януари фините прахови частици във въздуха в Севлиево са били три и повече пъти над нормата, десет дни -  четири и повече пъти, а има и няколко дни, в които са надвишавали двайсет пъти и повече нормата.

Нормативната уредба

Българското законодателство е регламентирало границите на допустимост на фини прахови частици с Наредба №12 от 15 юли 2010 г. Среднодневната норма за пределно допустима концентрация за фини прахови частици за ФПЧ 10 е 50 мкг/м3 и се препоръчва тя да не бъде превишавана повече от 35 пъти годишно. Както става ясно от данните по-горе, само през януари и първите дни на февруари в Севлиево тя е била над нормата 25 пъти. 

От две години качеството на въздуха в Севлиево не се замерва

Качеството на въздуха у нас е приоритет на Регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ). Севлиево е в териториалният обхват на РИОСВ-Велико Търново. Според публична справка за качеството на въздуха на територията на търновската инспекция, през 2018 г. контролът на основните показатели, характеризиращи качеството на атмосферния въздух в приземния слой, се е осъществявал от три градски фонови пунктa за мониторинг, които са били само в градовете Велико Търново, Горна Оряховица и Свищов. Във Велико Търново пунктът е с ръчно пробовземане и последващ лабораторен анализ, в Горна Оряховица функционира автоматична измервателна станция (АИС), а в Свищов е разположена автоматична станция на принципа диференциалната оптична абсорбционна спектроскопия (ДОАС).

Нито през 2018 г., нито през 2019 г., качеството на въздуха в Севлиево е било обект на официално замерване. 

От време навреме, по график

За 2017 г. Община Севлиево и Община Дряново са включени в утвърден от Министъра на околната среда и водите годишен график на мобилна станция Русе. Извършени са индикативни измервания на основни показатели за качество на атмосферния въздух, проведени на случаен принцип в рамките на осем седмици, равномерно разпределени в рамките на годината. При тези измервания нe са регистрирани превишения на норми за газообразните замърсители (серен диоксид, азотни оксиди, въглероден оксид и озон), но и за двете общини фините прахови частици (ФПЧ10) превишава нормата от 50 µg/m3. 

Същото сочат данните и за 2016 г., когато Севлиево отново е включен в график за замервания заедно с Община Дряново. това е и годината, през която за последно се правят замервания на въздуха от служител на Община Севлиево. 

На въпрос от "Севлиево онлайн" от РИОСВ във Велико Търново уточниха, че през 2020 г. Севлиево е включен в график за разполагане на мобилна измервателна станция, която да установи съдържанието на въздуха, който дишаме. А междувременно Община Севлиево заложи в бюджета си за 2020 г. 10 хил. лв. за купуване на станция за замерване на въздуха. Според кмета Иван Иванов е възможно в следващи години да се купят още станции, "но като начало и една е достатъчна".

Влияние върху човешкото здраве

Прахът е основен атмосферен замърсител на въздуха. Вредният му здравен ефект зависи главно от размера и химичния състав на суспендираните прахови частици, от адсорбираните на повърхността им други химични съединения, в това число мутагени, ДНК - модулатори и др., както и от участъка на респираторната система, в която те се отлагат. Основни източници на прах са промишлеността, транспорта и енергетиката.

Прахът постъпва в организма предимно чрез дихателната система, при което по-едрите частици се задържат в горните дихателни пътища, а по-фините частици (под 10 mm - ФПЧ10) достигат до по-ниските отдели на дихателната система, като водят до увреждане на тъканите в белия дроб. Деца, възрастни и хора с хронични белодробни заболявания, грип или астма са особено чувствителни към високи стойности на фини прахови частици.

Според данни на Европейската агенция по околна среда, цитирани от Ружа Любенова, страната ни е на първо място в Европейския съюз по смъртни случаи, причинени от замърсения въздух, а в последните години фините прахови частици са причина за преждевременната смърт на близо 13 хиляди българи.