На 19 декември, при липса на интерес от повечето депутати, беше изслушана министърът на здравеопазването по проекта на бюджет на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г., посочват от Института за пазарна икономика.
Под заглавие При полупразна зала бяха обсъдени около 9 млрд. лв. с неправилния човек от Института посочват няколко цитата от изслушването, които категорично показват, че разходите за здраве у нас ще растат, но това не е обвързано с по-добра здравна грижа, а контрол липсва.
„Няма лимити за разходите за болнична дейност“, посочва министърът на здравеопазването, което води до увеличаване на разходите и странно значително увеличение на заболеваемостта на населението – над 146 млн. лв., повече за 200 000 повече хоспитализации в сравнение с 2023 г., но и увеличен брой на амбулаторните дейности.
Липсва регулация на разходите и така „няма правила за контрол на разходите“;
В проекта на бюджет за 2025 г. „няма отразени реформи“;
„Няма действащ механизъм за устойчивост и предвидимост на разходите за болничната помощ“, така както има такъв за лекарствата и медицинските изделия;
В крайна сметка, слушателите/платците/пациентите не чуха никакви предложения за промени, но пък чуха признания за безсилие, безидейност и очакван преразход. Не разбраха каква всъщност е ролята на министерството при правенето на здравна политика – да определя правилата или да чака някой друг нещо да свърши, като му прехвърля топката.
Не стана ясно дали болниците ще си получат парите за 2024 г., харчени безконтролно от тях, ако пък не – какво се случва с милионите преразход.
Най-важното, което стана пределно ясно обаче е, че няма да получаваме по-добра здравна грижа. Само по-висока сметка за разходи, които могат да растат без контрол, се посочва в текста на Института за пазарна икономика.