Първият Закон за общините и градското управление е обнародван на днешната дата преди 141 години. Това е първият законодателен акт, който регламентира дейността на общинските съвети, на кметовете и техните помощници.
На 18 юни 1998 г. в Благоевград е проведено Третото общо събрание на Националното сдружение на общините в Република България. Водени от желанието за създаване на нова традиция в историята на българските общини, която да свързва миналото, настоящето и бъдещето на местното самоуправление в България, делегатите на събранието приемат решение 12 октомври да бъде отбелязван като Ден на българската община.
"И ако през 1998 г. Националното сдружение на общините в Република България е избрало точно датата на този първи законодателен акт за Ден на българската община и местното самоуправление, то е защото е споделяло виждането на онези законотворци от 19 век, че общината не е просто административна единица, а преди всичко общност от хора", написа по повод празника Иван Иванов, кмет на Севлиево в последните три мандата.
"Последните четири години изведоха ролята на местната власт в символ на стабилността и непоклатима опора на държавата. Това е заслуга на всички вас, които преодолявахте вълна след вълна кризи, инфлация, болести, безвластие и съхранихте реалните надежди на хората, смисъла на усилието животът да продължи", написа в своето приветствие Силвия Георгиева - изпълнителен директор на Националното сдружение на българските общини.
"Времето ще променя технологиите и ще сменя често модата на добрите решения, но умението да поставяте преди всичко мисълта за интересите на хората винаги ще бъдат вашата сила", пише Георгиева, като се обръща към кметове на общини, председатели на общински съвети и служители в общинските администрации, за които е днешният Ден на българската община.